Podróż koleją transsyberyjską to marzenie wielu. Niektórzy kojarzą ją z kilkoma dniami, spędzonymi bez prysznica, inni z codziennym piciem wódki, jeszcze inni z pięknymi widokami i  długimi rozmowami z nieznajomymi sąsiadami z przedziału.  Tak na prawdę każde z tych skojarzeń jest trafne. Może być ich jeszcze więcej, bo co podróż, to historia. Najbardziej znana kolej Rosji ma swoje tajemnice i sekrety, które można w pełni rozwikłać tylko próbując podróży jej samemu. Nie wiesz, czym w ogóle jest i jak się za to zabrać? Zaraz poznasz kilka podstawowych informacji na jej temat. Być może zachęci Cię to do zorganizowania podróży życia przez największe państwo na naszej planecie. 

Czym jest Transsib?

To kolej, łącząca zachodnią i wschodnią część Rosji, a w dodatku najdłuższa na świecie, bo licząca  aż 9288,2 kilometra. Podróż można rozpocząć w stolicy Rosji, Moskwie, będącej jednocześnie najbardziej współczesnym i rozwiniętym miastem w kraju. Ostatni przystanek w tym kierunku to Władywostok, znajdujący się niemalże na granicy z Chinami i niedaleko od Japonii. Przejażdżkę można oczywiście odbyć również w przeciwną stronę. Podróż, w zależności od rodzaju pociągu trwa 6 lub 7 dni, a strefa czasowa zmienia się 7 razy. Jadąc Transsibem poznajesz bliżej całą Rosję, zobaczysz zarówno Centralną część kraju, jak i Ural, Syberię czy Daleki Wschód.

Między Moskwą i Władywostokiem kursują dwa rodzaje pociągów. Jeden z nich przez Jarosław, drugi przez Niżny Nowogród. Oprócz tego kolej przejeżdża przez 87 Rosyjskich miast, z których najciekawszymi są Nowosybirsk, Jekaterynburg czy Irkuck. To właśnie w nich turyści najczęściej robią sobie kilkudniowe przerwy. Jeśli Twoim marzeniem jest zobaczyć Bajkał, wyrusz w wycieczkę koleją. Objeżdża go ona bowiem od strony południowej, a z okien pociągu można podziwiać piękno natury. Amur, Ob, Jenisej czy Wołga, mówią Ci coś te nazwy?  Pociąg pokonuje także 16 rzek, o których na pewno czytałeś w przewodnikach lub które widziałeś w filmach i na blogach podróżniczych.

Moskwa – Władywostok: czy to tania podróż?

Przystanki w poszczególnych miastach trwają średnio 20 minut. Niektórzy jednak podróżnicy wybierają opcję połączoną ze zwiedzaniem. Wychodzą w niektórych miejscach, zwiedzają okolicę i wsiadają do następnego już pociągu z nowymi ludźmi i nowymi przygodami. Należy jednak pamiętać, że taka przejażdżka z przesiadkami wyjdzie znacznie drożej. No właśnie! Jak cenowo szacuje się Transsib? 

Punkt widzenia zależy od punktu patrzenia, jednak zaznaczyć warto, że podróż koleją transsyberyjską nie jest tanią przyjemnością. Pociągi o wszystko mówiącej nazwie «Rassija» (Россия) posiadają dwa rodzaje wagonów: sypialny i tak zwany plackart (przypomina nieco nasze kuszetki). Miejsce w tańszym przedziale na najdłuższej trasie kosztować będzie około 11 tysięcy rubli. Na daną chwilę jest to około 650 zł. Za wygodę miejsca sypialnego zapłacimy już znacznie więcej, bo 2 500 zł. Istnieje również możliwość wykupienia dwuosobowego wagonu najwyższej klasy, który kosztować będzie już od 3 500zł w górę Z Władywostoku do Moskwy kursuje również pociąg numer 100 o nieco gorszym standardzie. Jednak jego cena jest o połowę tańsza. 

Czy warto zainwestować w lepsze miejsca? Wszystko zależy od tego, jak dużą rolę grają dla Ciebie dobre warunki podczas podróży. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz gorszy wagon, prąd w gniazdkach może szwankować, a poziom czystości i sprzątania również może Cię zaskoczyć. I wcale nie pozytywnie. 

Co robić w trakcie podróży?

Przede wszystkim, podziwiać! Jeśli jednak masz już dość widoków za oknem lub pociąg wjechał w mniej ciekawe tereny, masz też inne opcje. Poznawanie nowych ludzi to jeden z najciekawszych elementów podróży. Nawet, jeśli nigdy więcej ich nie spotkasz, dowiesz się o ich życiu i kulturze więcej, niż w trakcie niejednej standardowej wycieczki. Rosjanie są niezwykle rozmowni, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi kieliszek mocniejszego trunku. A jest to nieodłączna część podróży. Koleją jeżdżą nie tylko miejscowi, ale również wiele turystów z całego świata. Dokładnie takich, jak Ty. 

Tydzień, spędzony w zamkniętym pociągu zdecydowanie zachęca do dzielenia się doświadczeniami i historiami. Kolej transsyberyjska wydaje się być czymś egzotycznym, a przecież dla niektórych to tylko pragmatyczny środek transportu. To właśnie ten miks kulturowy, serwowany przez jedną z najciekawszych atrakcji Rosji jest wart tego, aby poświęcić jej czas, pieniądze i kawałek siebie. 

Autor: Marlena Mastykarz