Słownictwo z zakresu części ciała, po duńsku menneskets kropsdele pojawia się już na wczesnych etapach nauki języka obcego. Jest ono niezbędne gdy chcemy udać się lekarza, i opowiedzieć o swoich dolegliwościach, a także opisywać niektóre podstawowe cechy człowieka takie jak kolor włosów czy oczu.

Zaczynając od góry mamy głowę – hoved. W ramach głowy wyróżniamy twarz – et ansigt oraz włosy – hår. Wśród kolorów włosów (hårfarve od farve – kolor) wyróżniamy blond – blond, szatyn – kastanje oraz rudy – rød. Włosy mogą być kręcone – krøllet lub proste – lige. Na twarzy mamy oczy – øjne (liczba pojedyncza to et øje), nos – en næse oraz usta – mund. Po obu stronach głowy znajdują się uszy – ører. Mężczyźni na twarzy mogą mieć także wąsy – et overskæg lub brodę – et skæg.

Górne części ciała

Ciało człowieka pokrywa skóra – hud, a w jego wnętrzu płynie krew – blod. Szkielet – skelet, zbudowany jest z kości – knogle (l. mn. knogler), które łączą się w stawy – led (l. mn. leder). Najmniejszymi kości w organizmie człowieka są kosteczki słuchowe, natomiast największą kością jest kość udowa – lårbensknogle. Jedną z większych części ciała człowieka jest klatka piersiowa – et bryst. Tego samego słówka używa się także na określenie kobiecych piersi. Następnie znajduje się ramię – en skulder, łokieć – en albue oraz nadgarstek – et håndled. Z kolei ręka po duńsku to arm, a dłoń to hånd. W tym miejscu należy także wprowadzić dwa podstawowe przymiotniki określające strony ciała człowieka. Prawa ręka to højre arm, natomiast lewa ręka to venstre hånd. Poniżej klatki piersiowej znajduje się brzuch – mave, na którym znajduje się pępek – en navle.

Dolne części ciała

Dół ciała człowieka rozpoczyna się od bioder – hofterne (liczba pojedyncza – en hofte), z których odchodzą uda – lårerne, kolana – knæ oraz stopy – fødder (en fod). Noga to po duńsku – ben.

Dodatkowo do części ciała człowieka zaliczamy także palec – en finger, brodę – en hage, policzek – en kind, paznokieć – en negl, czoło – en pande, brew – et bryn, ząb – en tand, szyję – nakke oraz plecy – ryg.

Do podstawowych narządów w ciele człowieka należą mózg – hjerne, serce – hjerte, płuca – lunge, wątroba – lever, nerki – nyre oraz trzustka – bugspytkirtel. Zauważ, że duńskie mózg i serce różnią się jedynie jedną literą.

Procesy w ciele człowieka

Opisując anatomię człowieka nie należy zapominać o procach jakie zachodzą w jego wnętrzu. Trawienie – fordøjelse, zachodzi w żołądku – mave. Wspomniane płuca pozwalają na oddychanie – åndedræt. Przy życiu natomiast trzyma nas bicie serca – hjerteslag.

Na koniec warto poznać kilka ciekawych idiomów po duńsku, w których występują części ciała człowieka.

hælde vand ud af ørerne – dosł. wylewać wodę uszami oznacza narzekać lub długo mówić o czymś, co jest nieistotne.

håret/skægget i postkassen – dosł. włosy/broda zatrzaśnięte w skrzynce na listy oznacza znaleźć się w trudnej sytuacji

en kæp i øret – dosłownie patyk w uchu oznacza być pijanym.

Nie zapomnij śledzić na bieżąco naszej strony na Facebooku oraz bloga z działem języka duńskiego, który znajdziesz tutaj.

Autor: Natalia Rytelewska