Ukształtowanie Danii wynika z intensywnej działalności lądolodu, który wpłynął na nizinny charakter całego kraju. Większość Danii pokryta jest gruntami ornymi, pastwiskami dla zwierząt hodowlanych i łąkami. Lasy pokrywają jedynie 12 procent powierzchni kraju. Przekłada się to na faunę, która nie jest tak zróżnicowana jak w innych krajach należących do Skandynawii. W Danii nie żyją na wolności duże ssaki parzystokopytne, po duńsku parrettåede hovdyr, oraz większe drapieżniki – prædation. Z kolei licznie występują mniejsze ssaki oraz wiele gatunków ptaków morskich, w tym mewy – måger oraz rybitwy – terner. Zwierzęta w Danii to bardzo fascynujące zagadnienie, które warto zgłębić.

Jelenie w parku

Jednym z bardziej wyjątkowych miejsc, gdzie można pogdlądać jelenie, po duńsku en hjort, jest Marselisborg Dyrehave. Jest to 22 hektarowy obszar leśny, który znajduje się Aarhus, drugim, największym po Kopenhadze mieście w Danii. Na terenie parku można swobodnie spacerować i obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnych środowisku. Przy drewnianych stołach i ławach można z spotykać się całymi rodzinami na piknikach. Oprócz jeleni można tam także spotkać sarnę europejską – rådyr, jelenia wschodniego – sikahjort, a także dzika – vildsvin (od vild – dziki i svin – świnia). W pobliżu parku znajduje się Marselisborg czyli letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej.

Jelenie w parku - duńska fauna

Zwierzęta w Danii – Ogrody zoologiczne

W Danii znajdują się liczne ogrody zoologiczne, w których można zobaczyć różne grupy zwierząt, zwierzę to po duńsku dyr. Jednym z bardziej tradycyjnych jest Ree Park, ogród zoologicznych położony na obszarze 70 hetaktarów. Na jego terenie znajduje się ogoło 800 gatunków zwierząt z 5 kontynentów. W logo Ree Park znajduje się gepard, po duńsku również gepard. Oznacza to, że w parku wyjątkowo licznie reprezentowane są gatunki afrykańskie, zwłaszcza te pochodzące z rodziny dzikich kotów. Na terenie Zoo można zobaczyć lwy – løve, żyrafy rothschilda – Rothschild giraf. A także zagrożone wyginięciem nosorożce czarne – sorte næsehorn, flamingi – stor flamingo, wspomniane gepardy i wiele więcej.

Ciekawy obiekt to Kattegatcenter zlokalizowany nad cieśniną Kattegat. Kattegatcenter tu duńskie akwarium, którego misją jest szerzenie wiedzy na temat flory i fauny morskiej. Obiekt odwiedza rocznie 6 milionów osób w tych 12 tysięcy uczniów szkół, uczestniczących w lekcjach. Wśród 250 gatunków zwierząt z całego świata znajdują się śledzie – sild, foki – sæl , ryby żyjące wśród raf kolarowych – koralrev oraz różne podgatunki rekinów – haj.

Wyjątkowy obiekt na zoologicznej mapie Danii to Krokodille Zoo, czyli ogród zoologiczny poświęcony krokodylom. Znajduje się tam ponad 20 gatunków krokodyli, a także mniejszych gadów takich jak węże – slange. Zoo dla krokodyli znajduje się w mieście Eskilstrup, na duńskiej wyspie Falster.

Zoo pod kopułami

Wyjątkowym ogrodem zoologicznym jest Randers Regnskov (od regn – deszcz i skov – las). To las tropikalny zlokalizowany pod trzema kopułami ulokowany w mieście Randers. Dzięki zastosowaniu potężnych, szklanych kopuł na terenie parku udaje sie utrzymywać wilgotność i klimat odpowiadający temu, jaki występuje w lasach strefy równikowej.

W Randers Regnskov wyróżnia się kilka obiektów podzielonych według stfref klimatycznych i obecnych w nich zwierząt. Jednym z nich jest akwarium – et akvarium, w którym znajdują się ryby stref tropikalnych i raf koralowych. Na terenie obiektu znajduje się także nocne zoo – natzoo, od nat – noc. Wśród zwierząt nocnych znajdują się niezbyt urodziwe golce piaskowe – nøgenrotten, mrównik – jordsvin (od jord – ziemia i svin – świnia), a także nietoperze – flagermus (flag – flaga i mus – mysz). Randers Regnskov oferuje także możliwość spaceru w koronach drzew. Możliwe jest to dzięki spacjalnym, małym mostkom rozwieszonym na wysokościach, tuż pod kopułą obiektu. Z tej perspektywy szczęśliwcy mogą dostrzeć leniwca – dovendyr (od słówka doven – leniwy). Po obiekcie poruszają się też niezliczone gatunki ptaków – fugle, w tym kolorowe papugi – papegøje.

Zwierzęta w Danii czyli Wyspy Owcze

Opisując duńską faunę nie sposób nie wspomnieć o Wyspach Owczych – Færøerne, wulkanicznym archipelagu na Morzu Norweskim należącym do Danii. Na terenie Wysp Owczych mieszka ponad 50 tysięcy obywateli i ponad 75 tysięcy owiec. Populacja owiec – får, stale utrzymywana na tym samym poziomie, ponieważ jej zwiększenie mogłoby się przyczynić do zniszczenia ekosystemu archipelagu. Mimo to ich ilość jest niewystarczająca do wyżywienia mieszkańców, którzy baraninę sprowadzają dodatkowo ze Skandynawi, Islandii i z Nowej Zelandii. Rodzime owce są szczególnie doceniane z powodu wyjątkowo smaczego mięsa. Dodatkowo nie dziwi fakt, że archipelag słynie z produkcji wełnianych swetrów.

Jeśli zainteresował cię ten artykuł, ale czujesz niedosyt wiedzy, to koniecznie zajrzyj na pozostałe treści na naszym blogu – dział języka duńskiego.

Autor: Natalia Rytelewska