5/5 - (1 vote)

Nauka angielskiego to dla wielu osób spore wyzwanie. Jednak wcale tak nie musi być! Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by uczyć się angielskiego jeszcze szybciej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Polacy i język angielski? Czy naprawdę jest źle?

Mała uwaga dla tych, którzy nie mają pieniędzy na zakup kursów języka angielskiego w klasie. W dzisiejszych czasach można szybko zarobić pieniądze tylko online, a najszybciej wypłacalne kasyna w Polsce pomaga to zrobić. Musisz tylko zapoznać się ze wszystkimi opcjami kasyna i wybrać tę, która najbardziej Ci się podoba. Nie spiesz się z wyborem odpowiedniej platformy do gry, zapoznaj się z nią, spróbuj, a szczęście się do ciebie uśmiechnie.

Wbrew pozorom wcale nie jest tak źle. Mimo iż nie znaleźliśmy się na podium, z raportu opublikowanego na stronie Forbes wynika bowiem, że Polacy są 6. najlepiej mówiącym po angielsku narodem w rankingu EF English Proficiency Index. I to na 63 państwa, które uwzględniono w badaniu. Wyprzedzili nas tylko mieszkańcy Skandynawii i Holendrzy. Pod względem znajomości języka wyprzedziliśmy natomiast kraje takie jak Niemcy i Szwajcaria.

Co ciekawe, w porównaniu do poprzednich lat odnotowaliśmy awans z 8. miejsca. Zdaniem ekspertów jest to bardzo dobry znak, ponieważ “niektóre państwa z czołówki rankingu odnotowały wzrost znajomości języka angielskiego, podczas gdy państwa, które odnotowały kiepskie wyniki, znajdują się w stagnacji lub wręcz odnotowały straty w porównaniu do poprzednich edycji rankingu”. Odnotowany przez nas awans, bardzo dobrze rokuje na przyszłe lata.

Zdaniem ekspertów znajomość języka angielskiego jest bardzo ważnym wskaźnikiem konkurencyjności gospodarczej danego państwa. Co więcej, istnieje silny związek pomiędzy poziomem znajomości języka angielskiego a dochodami i jakością życia. W krajach, w których znajomość angielskiego jest wyższa, ludzie więcej zarabiają. Łatwiejsze jest także prowadzenie własnej działalności gospodarczej czy zdobycie lepszej pracy.

Jak najlepiej uczyć się angielskiego?

Znajomość przynajmniej jednego języka obcego powoli staje się normą wymagana przez wieku pracodawców. Jeśli więc i Ty zastanawiasz się, jak skutecznie uczyć się angielskiego – poniżej zdradzamy jak to zrobić!

Metoda pentagonu

O której posłuchać możemy na na kanale YT Kuby Andrzejczaka. Jego autorska metoda opiera się na pięciu filarach, którymi są:

  1. Środowisko – zmień ustawienia języka w telefonie, na komputerze po angielsku lub przykleja karteczki z nazwami po angielsku.

  2. Słownictwo i gramatyka – czyli znajomość podstawowych konstrukcji, czasów (Present Simple, Past Simple and Present Continous) i podstawowych słówek (ok. 500-1000).

  3. Mowa i retoryka – która sprowadza się do nauki najczęściej stosowanych zwrotów i zdań.

  4. Słuchanie – najlepiej ZE zrozumieniem. Warto zacząć od prostych podcastów, piosenek.

  5. Nauka – zarówno samodzielna, jak i korepetycje.

Ważnym elementem, który spaja je wszystkie jest systematyczność. Powtarzane regularnie przyniosą bowiem efekty jeszcze szybciej.

Nauka z filmów i muzyki

Badania dowodzą, że oglądanie anglojęzycznych filmów pomaga w nauce, tak jak słuchanie muzyki. Ważne jest jednak to, by robić to świadomie. Tu pojawia się zatem pytanie, jak uczyć się angielskiego z filmów tak, by było to skuteczne?

Przede wszystkim warto się na tym skupić. Jednym pomoże słuchanie audiobooka w aucie, choć najlepszym sposobem jest zapisywanie słówek i zdań. Badania japońskich naukowców opublikowane w magazynie “Frontiers in Behavioural Neuroscience” dowodzą, że sporządzanie notatek, pobudza mózg, co ułatwia zapamiętywanie. Potwierdzeniem tego są badania, które dowiodły, że osoby posługujące się papierowymi notatkami wykonały zadanie o 3 minuty szybciej niż użytkownicy tabletów i 5 minut szybciej od osób, które używają smartfonów. Jak więc widać osłuchiwanie się z angielskim w radiu lub TV pomaga. Pomocne mogą okazać się także e-booki, czy podcasty.

Anglojęzyczne czasopisma i portale

Jak skutecznie uczyć się angielskiego? W nauce pomaga nie tylko słuchanie i zapamiętywanie, ale czytanie. Zapisane na kartce papieru zwroty wchodzą do głowy jeszcze szybciej. Co więcej, czytanie utrwala także pisownię. A z artykułów i literatury można poznać wiele specjalistycznych słówek.

Ucz się całych fraz

A najlepiej zdań. Przydać może się też lista 1000 najważniejszych słów w j. angielskim. Powtarzane codziennie pomogą ćwiczyć wymowę. Z kolei nauka całych zdań posłuży zapamiętaniu przydatnych konstrukcji językowych. Przede wszystkim jednak warto jednak nie zapominać o dobrej zabawie. Monotonia obniża bowiem zdolność do nauki.

Nie bój się rozmawiać

Nie bez powodu mówi się, że praktyka czyni mistrza. Częste rozmowy pomagają w opanowaniu języka – nawet jeśli na początku nie idzie nam to zbyt poprawnie. Warto więc przełamać strach i zacząć mówić. Jak podaje Magazynrekruter.pl, nawet połowa Polaków odczuwa stres podczas rozmowy w obcym języku. Warto więc nad tym popracować.

Zwłaszcza, ze względu na lepsze perspektywy. Jak podkreśla w jednym z artykułów Money.plznajomość języków obcych zwiększa dzisiaj szanse na znalezienie dobrej pracy i lepsze wynagrodzenie”. I trudno się z tym nie zgodzić.