Opieka zdrowotna w Danii jest na bardzo wysokim poziomie, a sama Dania od lat utrzymuje się w czołówce Euro Health Consumer Index. Jest to wskaźnik mierzący życzliwość personelu medycznego wobec pacjenta. Na sukces duńskiego systemu zdrowotnego wpływa bardzo wiele czynników, wśród których kluczowym zdaje się być wysokie finansowanie służby zdrowia.

Darmowa i dostępna dla wszystkich

Dostęp do opieki medycznej ( po duńsku sundhedsvæsen) jest bezpłatny dla wszystkich duńskich obywateli, co oznacza, że większość kosztów ponosi państwo, a około 98 % szpitali jest publicznych. Szacuje się, że może to być nawet ponad 4 tysiące dolarów miesięcznie przypadających na jednego pacjenta. Ochrona zdrowia jest finansowana z podatków państwa i nie jest uzależniona od wysokości indywidualnych składek, dzięki temu pacjenci, inaczej niż w Polsce, nie muszą udowadniać, że są ubezpieczeni. Każdy Duńczyk po urodzeniu otrzymuje tzw CPR-numer, który podobnie jak polski PESEL jest przypisany na całe życie i uprawnia z korzystania z bezpłatnej opieki medycznej.

Jednym z największych filarów opieki medycznej w Danii, a także w całej Skandynawii, jest postawienie na profilaktykę, zdrowy tryb życia oraz regularne badania. Obcokrajowcy nie muszą obawiać się o rozmowę z personelem medycznym, ponieważ wszyscy lekarze ( po duńsku læge) oraz pozostałe profesje medyczne, posługują się językiem angielskim. W razie problemów można skorzystać z usług tłumacza, co należy zgłosić w przychodni z wyprzedzeniem. Chcąc zadzwonić na numer alarmowy i zamówić pomoc należy skorzystać z numeru 112 obowiązującego w całej Unii Europejskiej.

Opieka dentystyczna w Danii

Z darmowych usług stomatologicznych (dentysta to po duńsku tandlæge) mogą skorzystać jedynie dzieci. Opieka stomatologiczna jest również zapewniana w szkołach. Dorośli za wizytę u stomatologa muszą płacić, ale część rachunku bywam czasem refundowana przez państwo. Dania jest stosunkowo drogim krajem, stąd nie dziwi, że Duńczycy mieszkający przy granicy z Niemcami wolą leczyć zęby u południowych sąsiadów.

wizyta u lekarza w Danii – stomatolog

Wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza bywa dość stresującym wydarzeniem, zwłaszcza gdy trzeba z nim rozmawiać w języku obcym. Stąd przed wyjazdem do innego kraju warto sobie przyswoić kilka słówek, które pozwolą poinformować lekarza o swoich dolegliwościach.

W celu uzyskania pomocy lekarskiej należy udać się do szpitala, på sygehuset , lub do przychodni – po duńsku ambulatorium. U lekarza warto wskazać gdzie pacjent czuje ból, det gør ondt her – po polsku boli mnie tutaj. Chcąc dokładniej opisać swoje objawy można powiedzieć – jeg har feber – mam gorączkę, jeg er forkølet – jestem przeziębiony, jeg har en hoste – mam kaszel. Bardzo ważnym elementem konsultacji lekarskiej jest wspomnienie o swoich przewlekłych dolegliwościach. Mówiąc o podstawowych chorobach należy wspomnieć: jeg har diabetes – mam cukrzycę, jeg har astma – mam astmę, jeg har hypertension (lub forhøjet blodtryk) – mam nadciśnienie, jeg har dårligt hjerte – choruję na serce. Niektóre typy leczenia nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży, dlatego kobiety powinny wspomnieć, że są w ciąży używając zwrotu – jeg er gravid.

Autor: N.Rytelewska