Jesteś ciekawy, jak brzmi nazwa Twojego ulubionego koloru w innych językach? Jesteś kobietą o blond włosach, a może szatynem o piwnym kolorze oczu? Jak zatem określić w języku hiszpańskim charakterystyczne cechy wyglądu uwzględniając pelo [ˈpelo] (włosy), tez [teθ] (cerę, karnację), czy też ojos [ˈoxos] (oczy)? Los colores  [los koˈlores] (kolory) to nieodłączny element życia człowieka. Kolory są wyrazem emocji, nastawienia, samopoczucia, upodobań i osobowości. Pozwalają wyrazić samego siebie, a Hiszpanie uwielbiają silne nasycenie barw, które bardzo często jest formą demonstracji i chęci przyciągnięcia wzroku innych. Od dziś z pełną śmiałością i pewnością siebie odpowiesz na każde zadanie pytanie w języku hiszpańskim dotyczące kolorów. A węc ¿Cuál color es? (Jaki to jest kolor?) i ¿Cuál es tu color favorito? (Jaki jest twój ulubiony kolor?).

Nazwy podstawowych kolorów w języku hiszpańskim

Los colores primarios [los koˈlores priˈmarjos] (kolory podstawowe), które poznajemy już w pierwszych latach życia to azul [aˈθul] (niebieski), rojo [ˈrroxo] (czerwony) y verde [ˈberðe] (zielony). Niesamowite jest to, że tylko te trzy, intensywne kolory wystarczą do stworzenia całej gamy innych colores secundarios [koˈlores sekunˈdarjos] (kolory wtórne, podrzędne, następne). To zjawisko określamy mianem la rueda de color (koło kolorów) [la ˈrrweða de koˈlor]. Poniżej znajdziesz nawy i wymowę kilku najczęściej stosowanych kolorów i ich odcienie.

Blanco [ˈblaŋko] – biały.

Negro [ˈneɣro] – czarny.

Gris [gris] – szary.

Amarillo [amaˈriʎo] – żółty.

Naranja [naˈraŋxa] – pomarańczowy. 

Violeta [bjoˈleta] – fioletowy.

Rosa [ˈrrosa] – różowy.

Marrón [maˈrron] – brązowy.

Dorado [doˈraðo] – złoty, złocisty.

Plateado [plateˈaðo] – srebrny.

Mtiz [maˈtiθ] (odcień): 

Claro [ˈklaro] – jasny.

Oscuro [osˈ kuro] – ciemny.

Kolory tęczy – Los Colores del arcoiris

Tęcza to jedno z najcudowniejszych i tajemniczych zjawisk meteorologicznych występujących w świecie przyrody. Uważa się, że tęcza składa się z 7 kolorów, które zawsze występują w tej samej kolejności. Un arcoíris lub arco iris [ˈarko ˈiris] (tęcza) to istne dzieło natury, zjawisko multicolor [multikoˈlor] (wielobarwne) i tak spektakularne, że nieustannie zadziwia ludzi na całym świecie. Ciekawostką jest, że oprócz znanych kolorów tęczy znajdujących się na jej łuku, jak rojo, naranja, amarillo, verde, azul y violeta ma ona jeszcze jeden odcień, często pomijany i trudny do nazwania. Jest to un azul más intenso (bardziej intensywny, nasycony niebieski). Możecie się spotkać również z nazwami caleste [θeˈleste] (niebieski, niebiański), aciano (chabrowy) lub añil [aˈɲil] (indygo, odcień między niebieskim a fioletowym).

Kolor włosów, oczu i karnacji w języku hiszpańskim

Los colores de ojos – Kolory oczu 

Ojos marrones [ˈoxos maˈrrones] – oczy piwne.

Ojos castaños – [kasˈtaŋos] – oczy brązowe.

Ojos avellana – [aβeˈʎanes] – oczy orzechowe. 

Ojos azul celeste – błękitne.

Ojos verde – oczy zielone.

Ojos gris – oczy szare.

Ojos negro – oczy czarne.

Ojos Ámbar oczy z żółtawym odcieniem. To często spotykany kolor oczu wśród Hiszpanów, Brazylijczyków, Włochów, Szwajcarów i Francuzów. Odcień ten nazywany jest również ,,ojos de lobo” (wilcze oczy).  

Colores naturales de pelo – naturalne kolory włosów

Cabello pelirrojo [kaˈβeʎo peliˈrroxo] – włosy rude.

Cabello negro – włosy czarne.

Cabello rubio/castaño claro – włosy blond.

Cabello castaño – włosy kasztanowe.

Cabello canoso [kanoˈso] – włosy siwe.

Cabello blanco – włosy białe.

Los colores de tez – kolory skóry (cera)

Piel clara [ˈklara] – skóra jasna.

Piel morena – skóra ciemna, śniada.

Tez oscura – ciemna skóra.

Świat kolorów i ich odcieni jest niezwykle fascynujący. I gdy wydaje nam się, że nasz zasób słownictwa został wzbogacony o wszystkie kolory, to naszym oczom ukazuje się nowy, nieznany przedmiot czy zjawisko przyrody, których barwy nie potrafimy precyzyjnie opisać po hiszpańsku. A wystarczy trochę chęci i zdolności Sherlocka Holmesa, aby dowiedzieć się, jak nazwać inny, nieznany nam odcień. Nauka kolorów w języku hiszpańskim to wiedza podstawowa, z którą zapoznajemy się na samym początku edukacji językowej. Tylko od nas zależy, czy umiejętność tę pogłębimy.  

Źródła:

https://www.yoopit.com/colores-primarios-secundarios-y-terciarios

https://es.wikipedia.org/wiki/Arco%C3%ADris

https://www.imn.ac.cr/documents/10179/27818/tipos_de_piel.pdf/736b2e10-b77e-4cde-8b69-562c481d3482

https://es.wikipedia.org/wiki/Color_del_pelo#Cabello_canoso

Autor: Sylwia Wójcik