5/5 - (1 vote)

W podróży możemy podejmować wiele różnych aktywności, które pozwolą nam zabić czas i sprawić, że trasa nie będzie aż tak bardzo się dłużyła. Nie oszukujmy się – większość z nas wówczas sięga po telefony komórkowe, które zapewniają nam ciągły dostęp do różnego rodzaju rozrywki. Komunikacja z przyjaciółmi, odpisywanie na maile czy oglądanie filmów – a gdyby tak wypełnić ten czas przyjemnym i pożytecznym? Warto poznać ciekawe sposoby na naukę języków obcego z telefonem w czasie podróży… i to niekoniecznie w nudny i pracochłonny sposób!

Nauka jeszcze nigdy nie była łatwiejsza

W dobie galopującego rozwoju technologicznego praktycznie każdy posiada telefon komórkowy. W nim natomiast można znaleźć całą skarbnicę wiedzy. Wystarczy tylko dostęp do danych komórkowych lub Wi-Fi. Zupełnie zbędne mogą okazać się papierowe książki czy ciężkie laptopy. Jedno przenośne urządzenie umożliwia nam nabywanie wiedzy na wiele różnych sposobów – często za darmo, a równie skutecznie. Oto parę przykładów, jak można szybko i efektywnie nauczyć się języka obcego w podróży.

  1. Zagraniczny podcast

Podcast to nic innego jak rozmowa lub monolog autora na konkretny temat w formie zapisanego audio. Zainteresowany słuchacz może odtworzyć materiał w dowolnym dla niego miejscu i czasie. Taka forma cieszy się sporym zainteresowaniem w podróży – możemy skupić się na drodze i jednocześnie słuchać podcastu w języku obcym, mimowolnie nawet zapamiętując obce słówka. Dodatkowo jest to świetny sposób na naturalne osłuchanie się z akcentem, co może przydać się jeśli właśnie podróżujemy do danego miejsca, w którym używa się tego języka.

  1. Nowe znajomości i nauka języka w jednym

Niezawodnym i najlepiej przyswajalnym sposobem na nauczenie się obcego języka jest zwyczajna konwersacja, która powoli odblokowuje językowe hamulce. W tym celu możemy również wykorzystać smartfon. Gdy podczas podróży będziemy chcieli przeprowadzić rozmowę w obcym języku, warto mieć w zanadrzu włączony Google Tłumacz. Jeśli nie rozumiemy konkretnych zdań lub słów, wystarczy, aby osoba wypowiedziała je do smartfona, a narzędzie samo w czasie rzeczywistym je przetłumaczy.

Natomiast po powrocie warto kontynuować znajomości z nowo poznanymi osobami w podróży przy pomocy popularnych komunikatorów internetowych. WhatsApp czy Messenger umożliwią podtrzymanie relacji oraz szlifowanie języka. To doskonały sposób na praktykę bez żadnych opłat!

  1. Ulubiona książka – tym razem w języku obcym

Książka to fajny sposób na naukę bez pośpiechu. W przypadku tej formy nauki języka w podróży sprawdzi się ona jedynie, gdy mamy chwilę czasu dla siebie – w samochodzie, pociągu czy pokoju hotelowym, albo w kawiarni. Plusem jest tu fakt, że sami sobie narzucamy tempo. W takiej formie nie uczymy się jedynie pojedynczych słów jak w przypadku aplikacji. Obcujemy więc z pełnymi zdaniami i wypowiedziami, które lepiej pomogą nam zrozumieć gramatykę i pisownie różnych wyrazów. Dodatkowo zdecydowanie się na ulubiony tytuł, ale w obcym języku pozwoli nam kojarzyć dane fragmenty i dzięki temu lepiej je przyswajać.

Warto również pamiętać, że ulubioną książkę w obcym języku można przyswajać w formie audiobooka! Pozwala to zawsze w podróży mieć ulubioną książkę pod ręką. W przypadku niezrozumiałych sformułowań możemy na szybko skorzystać z translatora, aby je natychmiastowo przetłumaczyć. Dlatego podróżując w różne miejsca, warto być wyposażonym w abonament komórkowy, który oferuje dużą liczbę GB, albo w ofertę bez limitu.  

  1. Kursy online

W dzisiejszych czasach w kursach języka obcego można korzystać nawet w podróży za granicą! Wystarczy pakiet danych do wykorzystania, aby móc w każdym miejscu i czasie łączyć się online ze swoim native speaker’em. Systematyczne spotkania w ramach kursu dają możliwość przygotowania się do danej sytuacji, która będzie wymagała od nas przeprowadzenia rozmowy w obcym języku. Możemy na bieżąco pytać naszego nauczyciela o potrzebne sformułowania i wyjaśniać wszelkie wątpliwości dotyczące konkretnych wyrażeń. Dla bardziej wymagających użytkowników dobrym wyborem będą kursy podzielone na transze, które kończą się egzaminem. Taka opcja daje nam możliwość pełnego wyczerpania materiału i uzyskania nowej wiedzy, co najczęściej kończy się certyfikatem lub dyplomem.

  1. Film z napisami w oryginalnej wersji językowej

Film z oryginalną ścieżką dźwiękową to dobry sposób na naukę w podróży. Gdy znajdujemy się w miejscu, w którym zewsząd otacza nas język obcy, warto jest wprowadzić go również do swoich form rozrywki. Ponadto oryginalne dialogi aktorów zdecydowanie bardziej odzwierciedlają klimat filmu niż dubbing czy lektor. Dobrą opcją dla średnio zaawansowanych jest włączenie napisów w tym samym języku, w którym wypowiadają się aktorzy. Początkujący powinni natomiast zdecydować się na polskie napisy – aby na wstępnie obyć się z łatwymi frazami. Ważne jednak, aby od początku próbować oglądać fragmenty również bez polskich napisów, które chcąc nie chcąc odciągają naszą uwagę. Być może taka forma będzie najlepsza do nauki wybranego przez nas języka.

  1. Aplikacja mobilna

Aplikacje do nauki języka dzięki swojej atrakcyjnej formie zyskują zainteresowanie u coraz większej liczby użytkowników. Każda z nich oferuje inne sposoby na naukę – w formie zagadek, krótkich haseł czy codziennych zadań do wykonania. Popularnością cieszą się między innymi aplikacje takie jak: Babbel, Preply, czy Busuu. Umożliwiają nam personalizację swoich upodobań i ukierunkowanie ich na osiągnięcie konkretnego celu w określonym czasie. Monitorowany postęp motywuje nas do systematycznego używania apki, a do osiągnięcia zaskakujących efektów tak naprawdę wystarczy jedynie parę minut dziennie.