Niemiecki to jeden z tych języków, który na pierwszy rzut oka powoduje niemało stresu i obaw. Brzmi szorstko, nieprzyjaźnie, a dodatkowo w niczym nie przypomina mowy Słowian. Coś w tym jest, ale to jedynie powierzchowne mniemanie o języku naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecki oprócz tego, że jest logiczny gramatycznie, to jeszcze jest niezwykle kulturalny, a sami Niemcy niezwykle grzeczni w codziennej komunikacji.

Dobra znajomość podstawowych zwrotów takich jak dzień dobry, do widzenia, przepraszam, czy dziękuję już na samym początku czyni nas zwycięzcami w codziennej, niezobowiązującej rozmowie. Używanie tych słów w języku niemieckim nie tylko świadczy o naszej kulturze osobistej oraz dobrym wychowaniu, ale jest niemalże obowiązkowe, abyśmy mogli być traktowani jako poważny partner w komunikacji werbalnej.

Powitania i Pożegnania

Sposobów na przywitanie oraz pożegnanie się w języku niemieckim jest bez liku. Wiąże się to nie tylko z bogatym zasobem słownictwa, ale również podziałem na dialekty, które zostały uwarunkowane geograficznie oraz poprzez podział polityczny Niemiec. Mieszkaniec Bawarii na powitanie zazwyczaj rzuci szybkim zwrotem – Servus!, zaś mieszkaniec Saksonii przyjemnym Tagchen! Na początku nauki jednak warto zapamiętać kilka uniwersalnych zwrotów, których użycie dozwolone jest zawsze i wszędzie. Najpopularniejszą formą przywitania jest luźne Hallo! bądź bardziej oficjalne Guten Morgen! przed południem i Guten Tag! w nieco późniejszej części dnia

Podobnie jest z pożegnaniami – ile w Niemczech landów, tyle sposobów na pożegnanie się. Tutaj nasze zadanie jest jednak nieco bardziej ułatwione – nie ma podziałów na porę dnia. Chcąc się grzecznie pożegnać wystarczy znać zwrot – Auf Wiedersehen, który jest odpowiednikiem naszego Do widzenia. W kontakcie koleżeńskim i mniej oficjalnym można pożegnać się również słowami – Tschüs! (Cześć) bądź Bis später! (do zobaczenia).

 

Magiczne słowa – przepraszam, proszę, dziękuję

Niemcy są również niezwykle kulturalni z natury. Nie szczędzą sobie częstego wypowiadania trzech magicznych słów – przepraszam, proszę, dziękuję. Taki również jest ich język, a zwroty grzecznościowe są niemal nadużywane na co dzień. Dzięki temu komunikowanie się po niemiecku jest niezwykle przyjemne, a każdy z odbiorców może czuć się szanowany i nieco bardziej swobodny w swoich osądach i wypowiedziach.

W języku niemieckim znajdziemy dwa rodzaje słowa przepraszam. Pierwszy z nich to Entschuldigung!, kiedy chcemy zwrócić na siebie uwagę, przeszkodzić w rozmowie bądź po prostu potrąciliśmy kogoś na schodach w metrze. To niezobowiązujący wyraz dużej kultury osobistej, który jest wręcz obowiązkowy w codziennej komunikacji. Drugi z nich to zwrot Verzeihung! I używamy go wtedy, kiedy czujemy się winni i prosimy swojego rozmówcę o wybaczenie.

Dziękuję i proszę chodzą ze sobą niemalże w parze. Na niemieckie dziękuję – danke, automatycznie odpowiadamy szybkim bitte. Dla wzmocnienia obu tych zwrotów prawie zawsze używamy słówka schön, która oznacza nie mniej nie więcej niż bardzo.

Jak rozpocząć rozmowę?

Początki są najtrudniejsze – tak jest ze wszystkim. W mowie naszych zachodnich sąsiadów dobre rozpoczęcie rozmowy to połowa sukcesu, a do tego już na samym początku zyskamy w oczach naszego niemieckiego rozmówcy. Dobre wychowanie i wysoka kultura osobista to kwintesencja posługiwania się językiem obcym, dlatego  warto znać kilka zwrotów, dzięki którym komunikacja stanie się przyjemniejsza, a dodatkowo będzie świadczyła o naszym szacunku do rozmówcy na starcie.

W kontakcie nieoficjalnym i koleżeńskim, za Hallo powinien od razu pojawić się nieśmiertelny zwrot- Wie geht’s? To szybkie zapytanie się – Jak leci? Rozmówca zazwyczaj odpowie nam Sehr gut!, Gut! Bądź Prima! Es geht! Bez względu na okoliczności, odpowiedź będzie miała raczej pozytywny wydźwięk. Co więcej, rozmówca zazwyczaj zwróci się również do nas słowami – und du? I wtedy my odpowiadamy tym samym i dziękujemy. Banalne, prawda? A może okazać się nieocenione podczas każdego codziennego kontaktu i znacznie ułatwić każdy rodzaj komunikacji.

 

Co powiedzieć, gdy czegoś nie zrozumiem?

Okazywanie niezrozumienia po pierwsze nie jest niczym wstydliwym, a po drugie pozwoli Ci się szybciej i bardzie efektywnie nauczyć każdego z języków. Das verstehe ich nicht, to zwrot, który uchroni Cię przed nieporozumieniem oraz zmusi Twojego rozmówcę do ponownego wyjaśnienia zadanej kwestii bądź powiedzenia jej wolniej lub bardziej przystępnym językiem. Aby poprosić o powtórzenie zapytamy: Kannst du bitte wiederholen? To kulturalny oraz skuteczny sposób na przyjemną oraz zrozumiałą dla obu stron komunikację.

Język niemiecki jest przyjemny, a do tego niezwykle kulturalny. Dobra znajomość wymienionych wyżej zwrotów da Ci wiele swobody w codziennej komunikacji oraz przybliży Cię w opanowaniu niemieckiego do perfekcji! Nie zapominaj o nich, a sukces leży w zasięgu ręki.

 

Monika Makuch