4/5 - (1 vote)

Frezarki bramowe, frezarki pionowe, wytaczarki – oszaleć można, prawda? Obrabiarka CNC ma tak szerokie znaczenie, że potrzebny był jakiegoś typu podział ich konstrukcji i kinematyki, a w dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć różnice między nimi tak, żeby nikt nie miał już wątpliwości jaka obrabiarka CNC jest jaką.

Frezarki pionowe CNC

Obrabiarka CNC frezująca z grubsza może być przydzielona do jednej z dwóch grup – są frezarki pionowe i frezarki poziome. Czym się od siebie różnią? Oczywiście pozycją wrzeciona. Jeżeli wrzeciono umiejscowione jest w pionie (zwykle „w dół”) to widzimy frezarki pionowe. Są to najbardziej popularne rozwiązania nadające się zarówno do prac jednostkowych jak i seryjnych. Wygodny montaż przedmiotu obrabianego na poziomym stole, idealnie nadaje się do pracy z podstawowymi przyrządami mocującymi takimi jak imadła, uchwyty trójszczękowe, uchwyty specjalne czy po prostu łapy montażowe zwane laszami. Nie bez powodu najbardziej popularna obrabiarka na świecie, Haas VF2, posiada właśnie taką kinematykę.

Frezarki poziome CNC

Po drugiej stronie barykady są frezarki poziome – tam wrzeciono ustawione jest poziomo (zwykle „w lewo”) i w takiej konfiguracji możemy znacznie łatwiej dodać do maszyny czwartą oś (obrót stołu/palety), utrzymać wyższą sztywność (z racji często nieruchomego stołu w osi Z) oraz łatwiej odprowadzać wióra. Taka kinematyka ułatwia też paletyzację, przez co takie obrabiarki zwykle stosowane są w obróbkach seryjnych dzięki zastosowaniu kolumn mocujących wiele przedmiotów jednocześnie (na wszystkich czterech stronach palety) których przezbrojenie wykonujemy poza strefą obróbki, w trakcie pracy drugiej palety. Przedstawicielami tej grupy mogą być Haas’y serii EC lub japońskie frezarki poziome klasy premium – Kitamura HX.

Frezarki bramowe CNC

Frezarki bramowe to zwykle frezarki pionowe posiadające specyficzną konstrukcję przejazdu w osi X. Zamiast stacjonarnej kolumny lub układu typu „żuraw” w którym wrzeciono podparte jest jednostronnie, posiadają one zwykle podwójny napęd w osi X i pełną bramę podtrzymującą wrzeciono obustronnie. Taki układ jest z natury sztywniejszy i zwykle stosowany jest na znacznie większych obrabiarkach zwłaszcza, jeżeli mówimy o zakresie osi Y (poprzecznej do przejazdu bramy). Haas GR czy Kitamura bridgecenter to tylko niektórzy przedstawiciele tej grupy popularni na rynku polskim.

Niezależnie jednak od tego, który układ – frezarki pionowe, czy poziome / frezarki bramowe czy klasyczne wybierzemy, nasza obrabiarka CNC to dosyć drogi zakup. W związku z tym warto zawsze poza produktami nowymi rozpatrzeć ofertę rynku wtórnego dostępną na Obrabiarka.pl – na największej polskiej platformie ogłoszeniowej dedykowanej obrabiarkom, narzędziom i innym elementom (w tym eksploatacyjnym) związanym z obróbką CNC.