Chcesz uczyć się rosyjskiego, ale zastanawiasz się, jakie perspektywy daje znajomość właśnie tego języka? Prawda jest taka, że dla osób mówiących po rosyjsku w naszym kraju otwiera się coraz więcej drzwi. Przedstawię kilka ciekawych opcji zarówno dla tych, którzy już dawno zakończyli etap uniwersytecki i mają na celu znalezienie ciekawej pracy jak również dla tych, którzy dopiero uczą się rosyjskiego. Ci drudzy posiadają wiele możliwości, aby wyjechać do Rosji, spotkać się z innymi wielbicielami tego języka, poczuć klimat, życie i tradycje naszych wschodnich sąsiadów. Znajdą się również perspektywy dla pracowników naukowych, którzy chcieliby przeprowadzić badania o określonej tematyce, związane z Rosją i krajami sąsiednimi. 

Wymiana młodzieży

Swoją przygodę nie tylko z rosyjskim językiem, ale również z kulturą mogą zacząć już nastolatkowie. Co roku bowiem odbywa się Polsko – Rosyjska wymiana młodzieży, organizowana przez Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Czym w ogóle jest Centrum? To miejsce, gdzie spotykają się dwie kultury: polska i rosyjska. Dba się tam o podtrzymywanie i otwieranie nowych możliwości w kwestii dialogu i porozumienia miedzy oboma krajami. Centrum organizuje badania, wymiany, konferencje, działa wydawnicze i wiele innych. Pracownicy i przyjaciele Centrum dbają o propagowanie i ocieplanie stosunków polsko – rosyjskich w wielu sferach. Podtrzymują kontakty ze środowiskami naukowymi, kulturalnymi, społecznymi i politycznymi. 

Jednym z ich projektów jest wyżej wymieniona wymiana młodzieży. Mogą w niej wziąć udział osoby w wieku od 13 do 26 lat. Jej celem jest spotkanie dwóch grup, z Polski i Rosji oraz prowadzenie wspólnego dialogu pomiędzy młodymi ludźmi. Rozmowy odbywają się na wybrane przez samych uczestników tematy. Dzięki nim każda z osób może dowiedzieć się czegoś nowego, usłyszeń zdanie swoich rówieśników z innego kraju. Niektóre uczelnie oferują także swoim studentom możliwość uczestnictwa w podobnych wymianach. Każdy ma też możliwość indywidualnego wyjazdu do Instytutu Puszkina w Moskwie na kurs języka rosyjskiego.

Wolontariat

Jeśli nie jesteś już uczniem ani studentem lub interesuje Cię dłuższy wyjazd do Rosji, a jednocześnie lubisz dzielić się z innymi tym, co masz i umiesz, wybierz się na wolontariat. W ostatnich latach coraz więcej osób się na niego decyduje. Jest to połączenie podróży z bezinteresowną pomocą innym za granicami naszego kraju. Wolontariat to jeden z najlepszych sposobów zanurzyć się w kulturze samego kraju, przebywać z jego mieszkańcami i nieco wtopić się w ich styl życia, poznać lokalne tradycje. 

W Polsce znaleźć można wiele organizacji, oferujących wolontariat nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie. Na ogół trwa on od kilku do kilkunastu miesięcy. Warto zwrócić uwagę na takie miejsca, jak AIESEC czy EVS Polska. Popularny jest również Workaway, który łączy pomoc ze zwiedzaniem w wolnym od wolontariatu czasie. Wolontariusze zajmują się wcześniej umówionymi czynnościami, jak pomoc w hostelu, w miejscach kulturalnych, prowadzenie warsztatów lub opieka nad dziećmi. Im więcej umiejętności posiadasz, tym większe są Twoje szanse na otrzymanie ciekawej oferty.

Badania naukowe

Pracownicy naukowi również mogą liczyć na wyjazd do Rosji. Niektóre Uniwersytety oferują możliwość prowadzenia badań naukowych za granicą. Można również uzyskać stypendium rządowe, obejmujące badania na miejscu, ale także w terenie, co w tym przypadku oznacza Rosję.

Możliwość pracy

Jeśli chodzi o pracę, tutaj warto stawiać na międzynarodowe firmy lub przedsiębiorstwa rosyjskie, chcące rozszerzyć swój zasięg o kraje europejskie. Duża wymiana pracowników między Polską a Rosją odbywa się w branży IT. W takich firmach pracują również osoby, odpowiedzialne za relokację, tłumaczenia, negocjacje oraz kontakt z pracownikami. Jest to ciekawa alternatywa dla znających języki obce.

W związku z dużą emigracją osób rosyjskojęzycznych do Polski otworzyło się wiele stanowisk, związanych z rekrutacją nowych pracowników. Jeśli więc uważasz, że praca w HR to coś dla Ciebie,  posiadasz rozwinięte zdolności interpersonalne, a w dodatku mówisz po rosyjsku, pomyśl o tej branży, gdyż zapotrzebowanie na pracowników z rosyjskim stale rośnie. 

Są też osoby, które zdecydowały się stworzyć swoją własną firmę. Większość z nich związana jest z pośrednictwem pracy dla emigrantów ze wschodu. Jeśli biznes to coś, w czym czujesz się jak ryba w wodzie być może odnajdziesz się w tej sferze. Znajomość rosyjskiego przez Polaków daje przewagę nad obcokrajowcami, gdyż osoba taka może się swobodnie porozumiewać zarówno z pracownikami, jak i z polskimi kontrahentami.

W Polsce periodycznie organizowane są konferencje biznesowe, wprowadzające przedsiębiorców z Rosji na polski rynek. Przychodzą na nie nie tylko delegacje z zagranicy. Są tam również gotowi do współpracy polscy biznesmeni. W taki oraz wiele innych sposobów rośnie współpraca między oboma krajami, a to bardzo cieszy!

Autor: Marlena Mastykarz