5/5 - (1 vote)

Kursy maturalne oraz regularne ćwiczenie schematu kolejnych egzaminów to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na lepszą zdawalność egzaminu dojrzałości. Im lepiej panujesz nad samym schematem zadania, z którym musisz sobie poradzić, tym łatwiej jest ci uruchomić do niego potrzebną w danym momencie wiedzę. 

Przygotowanie do matury — kiedy warto je zacząć?

Kursy maturalne Poznań najczęściej zaczyna jesienią w roku matury. Są jednak i tacy uczniowie, którzy zaczynają latem albo w roku przedmaturalnym. Wiele zależy oczywiście od tego, na jakim etapie jest uczeń i czego potrzebuje. Oczywiście nawet intensywny kurs maturalny na kilka miesięcy przed egzaminem jest w stanie wiele pomóc, natomiast im wcześniej zaczniesz, tym większa jest szansa, że wystarczy ci czasu na opanowanie, a przede wszystkim odpowiednio intensywne przetrenowanie pracy z arkuszami.

Matura jest bardzo wyjątkowym egzaminem nie tylko dlatego, że otwiera szansę na dalsze kształcenie, stanowi symboliczny moment zakończenia jakiegoś etapu w życiu, lecz ma po prostu bardzo charakterystyczną formę, z którą uczniowie spotykają się po raz pierwszy. Im szybciej nauczą się, jak sobie z taką formą egzamin radzić, tym większa szansa na późniejszy maturalny sukces.

Próbne matury, kursy do egzaminu maturalnego

Egzaminy maturalne mają swoją specyfikę, a obecna forma egzaminu jest dość schematyczna. Nie każdy jednak uczeń jest w stanie samodzielnie po typowo szkolnych zajęciach sobie z takim arkuszem poradzić. Dlatego warto pójść na zajęcia prowadzone stricte pod maturę, skoncentrowane na samym egzaminie maturalnym, jego formie, przebiegu itd. Kursy z języka polskiego, matematyki, fizyki, biologii mogą wyglądać bardzo różnie, natomiast w przypadku przygotowania do matury niezwykle ważne jest zapanowanie nad samą formą pytań, specyfiką zadawanych w trakcie egzaminu zadań. Opanowanie tego, o co i jak kandydat jest w arkuszu pytany, pozwala znacząco poprawić ostateczny wynik matury.

Doświadczenia uczniów zdających maturę i wyniki egzaminu dojrzałości w porównaniu do ocen uzyskiwanych na zakończenie edukacji ponadpodstawowej pokazują, że sama wiedza niestety nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Do matury trzeba znaleźć klucz. W tym pomagają zajęcia stacjonarne, prowadzone w niwie wielkiej grupie osób.

  • Pomagają one oswoić formę egzaminu.
  • Uczą uruchamiania konkretnej wiedzy, wtedy kiedy jest ona potrzebna.
  • Poprzez metodę spiralną pozwalają utrwalać określoną wiedzę i szybciej z niej korzystać.
  • Pokazują triki i sposoby radzenia sobie z pracą nad arkuszem maturalnym.
  • Motywują, dzięki pracy w grupie, pozwalają uczniom uczyć się wzajemnie od siebie, wspierać się wspólnie dążyć do celu.

Kursy maturalne czy korepetycje?

Oba te rozwiązania mają swoje niewątpliwe plusy, natomiast jeśli szukasz rozwiązania, które pomoże przygotować się stricte do rozwiązania arkusza maturalnego, kursy są lepszym rozwiązaniem. Korepetycje w dużej mierze nastawione są na uzupełnianie luk w przerobionym materiale, wspólną naukę tych zagadnień, z którymi uczeń nie poradził sobie w szkole. W przypadku kursów zajęcia odbywają się jednak przede wszystkim z nastawieniem na naukę pod sam egzamin, a więc nie tylko pomagają utrwalić konkretną wiedzę, ale uczą, jak z niej korzystać w trakcie rozwiązywania arkusza, jak sobie radzić z konkretnymi zadaniami, jak do nich podjeść. To bezcenna wiedza i umiejętności w kontekście tak specyficznego egzaminu, jakim jest matura. Niezależnie od tego, czy zdajesz egzamin z języka obcego, matematyki, historii, geografii — najpierw musisz mieć wiedzę, ale potem musisz umieć zrobić z niej użytek. Tego drugiego najczęściej uczą dopiero kursy maturalne.