Powszechnie utarło się przekonanie, że jedynym językiem obcym niezbędnym w prawidłowym funkcjonowaniu w życiu społecznym i zawodowym, jest język angielski. Nauka języka angielskiego już od pierwszych lat życia jest założeniem tak oczywistym, jak sama nauka języka ojczystego. Oczywiście, nie umniejszając zaletom władania tym językiem, nie powinniśmy zapomnieć o innych, równie ważnych językach obcych. Jeśli więc kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: ¿Por qué el español? (Dlaczego język hiszpański?) to koniecznie zapoznaj się z poniższą treścią artykułu, który powstał z myślą o osobach, które wciąż wahają się z podjęciem decyzji o nauce tego pięknie brzmiącego języka. 

Język hiszpański – Dlaczego warto?

Nigdy się nie zatrzymuj. Już sam fakt poszerzania swojej wiedzy i umiejętności językowych o dodatkowy język obcy, stanowi niepodważalną korzyść dla funkcjonowania mózgu człowieka, stymulując jego rozwój oraz pogłębiając wykorzystanie jego zasobów. W kręgu poliglotów krąży powiedzenie, mówiące o tym, że nauka języków obcych sprawia, że nasz mózg nigdy się nie starzeje

1. Wyróżnij się na światowym rynku pracy – Factores económicos (czynniki ekonomiczne)

Kompetencje, umiejętności, wykształcenie i doświadczenie zawodowe to cechy, które wyróżniają nas wśród innych kandydatów na dane stanowisko. Oczywiście w zdobyciu upragnionej pracy liczy się również łut szczęścia, ale twoja motywacja i chęci do pogłębiania wiedzy z zakresu języków obcych to wyjątkowy as w rękawie na tle konkurencji. Umiejętne władanie językiem hiszpańskim podwyższa renomę kandydata, stawiając go na wysokiej pozycji zawodowej. Zastanawiasz się dlaczego? Spójrz na poniższe statystyki i zobacz ¿Dónde nos encontramos hoy? (Gdzie jesteśmy dzisiaj?):

Językiem hiszpańskim włada ponad 577 milionów ludzi na całym świecie, co stanowi 7,6% populacji. Szacuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie o jedną dziesiątą (do 7,7%). Dodatkowo hiszpański stanowi język ojczysty dla ponad 480 milionów ludzi.

Hiszpański jest formalnym językiem urzędowym w ponad 20 krajach oraz oficjalnym językiem w takich organizacji i instytucjach jak: ONZ, UE, UNICEF, OPA, NAFTA, WHO, FIFA, UEFA, Interpol, czy Europol.

Najnowsze badania potwierdzają, że europejskie firmy potrzebują szerokiej gamy języków, aby pobudzić handel i współpracę na wszystkich kontynentach.

Język hiszpański stanowi trzeci, najczęściej używany język w Internecie.

Lekcje języka hiszpańskiego systematycznie prowadzone są wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Liczba uczniów przekroczyła 18 milionów. Według najnowszych dostępnych danych język hiszpański jest czwartym językiem obcym w Europie wdrożonym w edukację u 7,6% uczniów pierwszego etapu szkoły średniej i 15,4% uczniów drugiego liceum. 

Ponad 21 milionów studentów wybiera język hiszpański jako język obcy w programie zajęć (dane pochodzące z roku 2018).

2. Podróżuj swobodnie

Hiszpania stanowi znamienity przykład państwa, które nad wyraz upodobało sobie swój język ojczysty, a język angielski pomimo wczesnej edukacji dzieci już na poziomie Educación Infantil, wciąż jest dużym problemem dla tutejszej społeczności. Nie zdziw się, jeśli w rozmowie z Hiszpanem większym entuzjazmem przyjęte zostanie wypowiadane przez ciebie zdanie w języku hiszpańskim (nawet jeśli jesteś na początku edukacji) niż bezbłędne angielskie zwroty. Zjawisko to potwierdził popularny portal Ethnologue, umieszczając w swoich publikacjach notę, informującą o tym, że rodzimi użytkownicy języka hiszpańskiego mówią więcej w języku ojczystym niż w języku angielskim.

Kolejnym dowodem korzyści płynących z umiejętności posługiwania się językiem hiszpańskim, jest raport Światowej Organizacji Turystyki i agencji ONZ, stanowiący o tym, że Hiszpania jest trzecim krajem na świecie najczęściej odwiedzanym przez turystów, po Francji i Stanach Zjednoczonych.

3. Pokochaj bogactwo innych kultur 

Factores culturales (czynniki kulturowe) to mocny punkt mający wpływ na decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego. Z pewnością każdy choć raz słyszał o Miguel de Cervantes i jego słynnej powieści ,,El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha” (,,Don Kichote z La Manchy”). Nie zapomnijmy również o jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku Pablo Ruiz Picasso, czy też o współczesnych sportowcach, piosenkarzach i aktorach takich jak: Fernando Alonso, Jennifer López, Penelope Cruz, Carlos Sainz czy Antonio Banderas. To tylko kilka przykładów niezwykłych osobowości i artystów znanych i cenionych na całym świecie. Czy słyszeliście kiedyś o ,,Efecto Beckham”? Choć dla wielu zjawisko to wydać się może nieprawdopodobne, to jednak faktem jest, że w czasie, gdy utalentowany piłkarz David Beckham wstąpił do Realu Madryt, europejskie szkoły językowe zanotowały znaczący wzrost zainteresowania odbiorców kursami języka hiszpańskiego. Przypadek? Nie sądzę. 

Bogata kultura Hiszpanii, o której promocję rząd Hiszpanii dba z najwyższą precyzją, czyni język hiszpański pożądanym wśród ludzi szukających doświadczania nowych kultur i tradycji. Turystyka stawiana na najwyższym poziomie to również mocny element kultury hiszpańskiej, skłaniający obcokrajowców (zwłaszcza w młodym wieku) do nauki języka hiszpańskiego.

Wspomniane wyżej statystyki to tylko namiastka niekwestionowanych zalet płynących z podjęcia intensywnej nauki języka obcego. Wśród tysiąca liczb, korzyści zawodowych i znanych nazwisk, nie zapomnijmy o własnej satysfakcji. Już na samym początku nauki języka hiszpańskiego zauważysz, że umiejętność ta może odmienić twoje życie, otwierając wiele drzwi zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i w życiu prywatnym. 

AUTOR: Sylwia Wójcik

Źródła:

https://es.wikipedia.org/wiki/Idioma_español

https://pl.wikipedia.org/wiki/Don_Kichot_(powieść)

https://www.cervantes.es/sobre_instituto_cervantes/prensa/2018/noticias/np_presentacion-anuario.htm

https://www.britishcouncil.es/sites/default/files/book_word_for_word_completo.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pablo_Picasso