Wiele osób pragnie rozpocząć naukę języka angielskiego w odmianie amerykańskiej, jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak się zabrać za poszukiwania odpowiedniej dla siebie formy edukacyjnej. Trzeba pamiętać o tym, że każdy ma własne preferencje dotyczące doszkalania się. Niektórzy wolą tryb samodzielny, inni nie wyobrażają sobie przyswajania wiedzy bez pomocy lektora. Podobnych zagadnień jest w tym zakresie wiele. Tymczasem niedopasowanie sposobu kształcenia do potrzeb słuchacza może mieć negatywny wpływ na ostateczne efekty. Co trzeba wziąć pod uwagę, kiedy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób podjąć naukę? 

Kiedy samodzielna nauka jest dobrym rozwiązaniem? 

Jeśli posiadamy ograniczone możliwości dojazdu na kurs stacjonarny, a dodatkowo uwielbiamy dochodzić do wiedzy bez niczyjej pomocy, zgłębiać nurtujące nas tematy i na własną rękę planować program edukacyjny, warto rozważyć naukę samodzielną. Trzeba jednak mieć świadomość, że niejednokrotnie jest to ogromne wyzwanie. Przede wszystkim musimy odznaczać się ogromną determinacją i systematycznością działania. Nie wystarczy od święta obejrzeć amerykańskiego filmu bez polskich napisów, aby poznać tajniki zagadnień lingwistycznych. Należy przygotować się na ciężką pracę. Oczywiście, korzystanie z tekstów kultury może być niezwykle pomocne. To dobry sposób na to, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Oglądanie seriali, słuchanie piosenek i czytanie książek amerykańskich autorów powinno jednak odbywać się w takim przypadku w sposób aktywny. Sprawdzanie słówek, analizowanie konstrukcji gramatycznych i dokładne przysłuchiwanie się wymowie są w tego rodzaju sytuacjach niezbędne. Rozrywka nie może być tu głównym celem. Dobrze jest zatem zaopatrzyć się w dobry zestaw ćwiczeń do American English i systematycznie je wykonywać, a później utrwalać zdobyte informacje. Dodatkowo, jeśli czegoś się nie rozumie, należy dociekać szczegółów. Trzeba też dbać o podtrzymywanie swojej motywacji. 

Nauka American English na kursie grupowym 

Ci, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie odpowiada im forma edukacji samodzielnej, powinni rozważyć zapisanie się na kurs. Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Wśród nich warto wspomnieć o: 

  • systematycznych spotkaniach 
  • nadzorze lektora 
  • nauce w grupie osób o wspólnym celu 

Jednym z głównych problemów w nauce samodzielnej jest praktykowanie umiejętności komunikacji ustnej. Oczywiście, można starać się temu zaradzić, jednak nie każdy jest skłonny prowadzić rozmowy sam ze sobą lub z lustrem. Poza tym często rzeczy, które potrafimy bez towarzystwa, w otoczeniu grupy, czy nawet jednej osoby potrafią tajemniczo zaniknąć. Pokonywanie bariery językowej nie polega jedynie na trenowaniu akcentu i szybkiego myślenia, ale także na zdobywaniu odwagi do wypowiedzenia słów w obcym języku do innych. Kiedy poszukujemy kursu i jesteśmy zainteresowani amerykańską odmianą angielskiego, musimy zwracać uwagę na ten detal w dostępnych ofertach. American English różni się bowiem od British English, a także innych wariantów wspomnianego języka. 

Zajęcia indywidualne z American English 

Dla tych, którzy chcą, aby cała uwaga lektora skupiona była na nich, ciekawą opcją mogą być zajęcia indywidualne. Spotkania sam na sam ze specjalistą nieraz są bardzo owocne. Wówczas można wspólnie ustalić strategię działania, porozmawiać o preferencjach słuchacza, a także skupić się na tych elementach, na których nam najbardziej zależy. W takim wariancie należy zastanowić się nad tym, czy jesteśmy zainteresowani lekcjami z native speakerem American English, czy też wolimy nie rzucać się na głęboką wodę. Niektórzy bowiem obawiają się spotkania z osobą władającą językiem amerykańskim jako rodzimym, ponieważ według nich poprzeczka postawiona jest wówczas niezwykle wysoko. Jest to pewnego rodzaju złudzenie, ponieważ lektor polski także stawia przecież przed słuchaczem wymagania. 

Nauka American English online 

Interesującym rozwiązaniem mogą być też z pewnością lekcje prowadzone na odległość. Jest to bardzo elastyczna forma nauki, ponieważ spotkania możemy umówić w dogodnym dla siebie terminie, a dodatkowo nie musimy nigdzie dojeżdżać i możemy chłonąć wiedzę w zaciszu swojego domu przed monitorem komputera. Obecne możliwości technologiczne pozwalają na osiągnięcie naprawdę pozytywnych rezultatów przy wykorzystaniu potencjału edukacji online. 

Forma nauki American English – jak podjąć decyzję? 

Zanim zdecydujemy o tym, jaką formę edukacji wybierzemy, musimy dokładnie przeanalizować swoje preferencje. Niektóre osoby dosyć niepewnie czują się w grupie, a dodatkowo chciałyby być w centrum uwagi lektora. W ich przypadku warto pomyśleć o nauce online, samodzielnej lub indywidualnej w trybie stacjonarnym. Ci zaś, którzy uwielbiają pracować nad swoimi celami wspólnie z innymi, powinni się zastanowić nad kursem grupowym. Niemniej jednak wszystko zależy tutaj od tego, co pragniemy osiągnąć. Dla osób nieśmiałych, które chcą pokonać barierę niepewności, spotkania w większym gronie mogą być okazją do tego, aby się otworzyć. To również jest bardzo ważne w nauce języka.