Minimalistyczny styl skandynawski na dobre rozgościł się w domach w Polsce i na całym świecie. Z kolei sąsiednią szwedzką IKEA znają wszyscy i prawdopodobnie każdy z nas ma jakiś mebel z tego sklepu w swoim mieszkaniu. Jak mieszkają Duńczycy i jak po duńsku nazywają się niektóre meble? O tym w dzisiejszym artykule.

Większość Duńczyków mieszka w domach

Białe, pastelowe wnętrza, dużo roślinności, wykończenia z naturalnych materiałów. Te elementy skandynawskiego, w tym duńskiego, designu znamy wszyscy. Duńczycy słyną z wysmakowanego gustu, który z powodzeniem jest wykorzystywany w polskich domach i mieszkaniach. Zanim dojdziemy do wystroju wnętrz warto pochylić się na tym gdzie i jak mieszkają Duńczycy.

Wciąż większość Duńczyków mieszka w domach jednorodzinnych – enfamiliehus, stanowią oni około 70 % społeczeństwa. Co oznacza, że tylko co trzeci Duńczyk mieszka w mieszkaniu – lejlighed. Z zewnątrz duńskie domy wyglądają na bardzo zadbane, wykończone w minimalistyczny sposób i są wyposażone w mniejszy lub większy ogródek. W wielu duńskich domach nie ma firanek, ponieważ Duńczycy nie mają potrzeby odgradzania się od otoczenia. Z drugiej strony jesień i zima w Danii stanowią ponad połowę roku, stąd każde promienie słońca, które padają przez okno, są mile widziane. Proste wykończenia oznaczają także brak balkonów, czy tarasów. Duńskie domy są zwykle ceglane lub drewniane. Zamiłowanie Duńczyków do bieli nie przekłada się jednak na kolory domowych elewacji, które są pomalowane na intensywne kolory od żółtych i niebieskich po ciemne bordo. Zwiedzanie duńskich osiedli to często prawdziwa uczta dla wzroku.

Duński wystrój wnętrz

Duńskie wnętrza są już znacznie bardziej stonowane. W domach i mieszkaniach dominują biel, beż oraz szarości. Jaskrawe i intensywne kolory występują wyłącznie w dodatkach. Pomimo dość chłodnego klimatu, na duńskich podłogach rzadko znajduje się dywan – tæppe. Zamiast tego dominują drewniane, często również białe, podłogi. Wnętrza ocieplają kominki – kamin, które pełnią funkcję nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim stanowią dodatkowe źródło ciepła. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o duńskim designie. To Duńczycy słyną z projektowania bardzo oryginalnych mebli – møbler, które można również spotkać w szwedzkich sklepach IKEA (https://eduplanner.pl/skarbona-to-nie-skarbonka-czyli-o-nazwach-z-ikei/). Należą do nich takie meble jak krzesło – stol, lampa – lampe, stół – bord oraz łóżko – seng.

Duńskie wnętrza nie wyglądałyby tak stylowo gdyby nie naturalne dodatki. Ponadto Duńczycy uwielbiają produkty lokalnych rzemieślników, a w całej Danii jest duży nacisk na kupowanie u krajowych dostawców. W ich domach znajduje się ceramika, po duńsku keramik, ozdobiona lokalnymi wzorami, a także wiklinowe kosze oraz drewniane figurki.

Miłość Duńczyków do natury przejawia się także w wystroju wnętrz. We wnętrzach znajduje się mnóstwo kwiatów doniczkowych – blomst, l.mn. blomster. Dominujące materiały to oczywiście drewno, wiklina, metal i tkaniny naturalne. Tak urządzone mieszkania mają wzbudzić w Duńczykach poczucie osławionego hygge, czyli umiejętność cieszenia się z drobiazgów i dostrzegania małych przyjemności dnia codziennego.

Autor: N. Rytelewska