Chcesz nauczyć się rosyjskiego, ale nie wiesz jak? Być może masz już pewną wiedzę, ale stanąłeś na miejscu? Zaprezentuję Ci kilka sposobów, które pomogą Ci w nauce rosyjskiego, choć większość z nich działa również z każdym innym językiem. Jeśli dopadła Cię rutyna lub po prostu masz słomiany zapał, warto zastosować niektóre z nich chociażby po to, aby urozmaicić proces nauki. Nowy, ciekawy sposób na przyswajanie wiedzy zapewni Ci  więcej energii i motywacji.

Nie przesadzaj

Co za dużo to niezdrowo sprawdza się doskonale przy nauce języków. I to właśnie będzie pierwsza z zasad. Decydując się na pewną formę nauki nie dokładaj kolejnych, bo możesz poczuć się zbyt osaczony, co niesamowicie demotywuje. Jeśli chodzisz na kurs, wykonuj wszystko, co mówi lektor. Jeśli uczysz się samemu, przejdź od deski do deski jeden podręcznik i dopiero potem zabierz się za następny.

Nieposkromione pokłady energii na początku sprawiają, że masz ochotę wyszukiwać dziesiątki nowych źródeł i korzystać z nich jednocześnie. Ale po jakimś czasie okazuje się, że pokłady energii się kończą, a każde z resursów przerobione jest jedynie «po łebkach». Możesz za to posiłkować się kilkoma źródłami, gdy potrzebujesz więcej zadań gramatycznych z pewnego zagadnienia.

Początki bywają trudne

Warto podzielić metody nauki na poziomy znajomości języka. Niektóre z nich wykorzystujemy na początkowym etapie, inne na wyższym poziomie. Znajomość słownictwa, gramatyki, rozumienie ze słuchu oraz komunikatywność wpływa na to, jakie metody są dostępne, a z jakimi warto jeszcze poczekać.

Zaczynając dopiero przygodę z językiem warto uczyć się z nauczycielem. Mogą to być zajęcia prywatne lub kurs w grupie. Dlaczego tak? Początki zawsze są najtrudniejsze, chociażby zrozumienie podstawowej gramatyki i wymowa mogą być problematyczne. Opanowanie ich samemu jest oczywiście możliwe, jednak ucząc się z nauczycielem zaoszczędzisz czas i nerwy na dochodzeniu do rzeczy oczywistych.

Na początkowych etapach nauki poleca się także korzystanie z podręczników. W przystępny sposób omawiają one najważniejsze zasady i porządkują materiał w sposób, łatwy do przyswojenia. Jednym z najważniejszych elementów jest niezrażanie się trudnościami. O rzeczach, które na początku wydają się nie do przejścia po kilku miesiącach całkowicie zapominasz. Bo przecież są takie logiczne.

Krok po kroku

Ważnym elementem komunikacji jest słuchanie. To jedna z rzeczy, którą możesz, a nawet powinieneś wdrożyć od samego początku. Mogą to być płyty z nagraniami zadań, dołączone do podręczników. W internecie w wielu językach dostępne są podcasty do nauki na każdym poziomie wraz z zapisem tekstu nagrania. Wielbiciele radia mogą znaleźć dla siebie ciekawe audycje. Przyjemnie słucha się również wywiadów, zwłaszcza podczas podróży autobusem lub samochodem. Można także korzystać z aplikacji do nauki języków, jak Duolingo, Anki do nauki słówek oraz Clozemaster, w którym wybierasz słowa, pasujące do zdań.

Wraz z nauką gramatyki w parze powinna iść nauka słów. Aby prowadzić podstawową rozmowę na różne tematy wystarczy ich około 2-3 tysięce. Większość podręczników wprowadza słowa dokładnie według stopnia ich używalności. Kiedy już jesteśmy w stanie wypowiedzieć się na codzienne tematy, warto spróbować zacząć mówić.

Wyższa szkoła jazdy

Gdy posiadasz już stopień znajomości języka, który pozwala Ci prowadzić rozmowę, najlepszą rzeczą, na którą możesz się zdecydować jest próba mówienia. Jak najwięcej, jak najczęściej, z kim się da. Być może brzmi to dziwnie, ale im więcej osób do rozmowy znajdziesz, tym bogatszy będzie Twój słownik. Większość języków posiada dialekty lub słowa, które są odmienne w różnych częściach kraju. Rozmowa z różnymi osobami da możliwość wyboru oraz zwiększy różnorodność słownictwa.

Gdzie jednak znaleźć osoby, chętne z nami rozmawiać i dzielić się swoją językową wiedzą? Wbrew pozorom, z tym nie powinno być problemu. Warto, w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w Twoim mieście odbywają się Language Exchange. To spotkania, na które przychodzą osoby z różnych krajów, aby rozmawiać w różnych językach.

Nauka nie musi być nudna, wręcz nie powinna. Oglądaj seriale, poznawaj nowych ludzi, rozmawiaj z nimi o wszystkim, o czym masz ochotę. Inna kultura, tradycje, sztuka, a przede wszystkim poznanie i zrozumienie życia naszych bliższych i dalszych sąsiadów to wystarczający powód do tego, aby zacząć uczyć się kolejnego języka!

Autor: Marlena Mastykarz