Niektórzy uważają, że small talk jest niepotrzebną stratą czasu i w zasadzie nic nie wnosi do rozmowy. To straszy błąd, ponieważ small talk jest idealnym sposobem na ocieplenie kontaktów oraz przełamanie barier, szczególnie jeśli nie mówimy w swoim języku ojczystym. Wystarczy kilka rozgrywkowych zdań na tematy ogólne, by dalsza dyskusja toczyła się na nieco wyższym i przyjemniejszym poziomie. Jak więc poradzić sobie ze small talkiem w języku niemieckim?

Small talk w języku niemieckim niczym nie różni się od tego, w języku polskim, czy angielskim. Zasada działania jest taka sama, a sam small talk możemy poprowadzić znając dosłownie kilka utartych zwrotów. Nauczenie się ich daje Ci wiele bezpieczeństwa na sam początek oraz pozwala wprawić się do gorącej dyskusji, nawet kiedy wydaje Ci się, że Twoje zdolności językowe są dopiero na etapie początkującym. Sprawdź jak poprowadzić small talk w języku niemieckim i stań się mistrzem niezobowiązujących pogawędek.

 

Pora dnia ma znaczenie 

Przede wszystkim powinniśmy się odpowiednio przywitać z naszym rozmówcą. W Polsce załatwimy to zwrotem „dzień dobry”, bez względu na aktualną porę dnia. W języku niemieckim możliwości mamy nieco więcej. Po pierwsze, kiedy zaczynamy rozmowę przed południem możemy użyć doskonale znanego zwrotu „Guten Morgen!”. Zaczynając rozmowę po południu lepiej użyć zwrotu „Guten Tag!”, a wieczorem posługiwać się zwrotem „Guten Abend!”, który jest niczym innym jak odpowiednikiem naszego „dobry wieczór”. Istnieje jednak uniwersalny sposób przywitania, jakim jest „Hallo”, ale z niego możemy skorzystać jedynie w niezobowiązującym kontakcie z osobą młodszą bądź rówieśnikiem.

Dla Niemców pory dnia mają szczególne znaczenie. Rozmawiając z kimś, posługując się innymi zwrotami niż powszechnie przyjęte możesz w najlepszym przypadku zostać uznany z ignoranta. Bez względu na region, do godziny 12 mamy poranek (Morgen) i możemy posługiwać się zwrotami przeznaczonymi na tę porę dnia, po 12 mamy dzień i tutaj (Tag), a dopiero po godzinie 19 zaczyna się wieczór (Abend).

 

To ważne do kogo mówisz 

Przywitaliśmy się, więc teraz może pora zapytać o samopoczucie bądź o to jak minął dzień dotychczas. Najbardziej utartym i najprostszym sposobem na zapytanie o samopoczucie jest zwrot „Wie geht es dir?”, albo po prostu „Wie geht’s”, kiedy swojego rozmówcę znasz już trochę dłużej. Kiedy zwracasz się jednak do osoby, którą widzisz po raz pierwszy możesz posłużyć się nieco bardziej formalnym oraz grzecznym sformułowaniem „Wie geht es Ihnen?”, który w dokładnym tłumaczeniu znaczy tyle co „jak się Państwo miewają”. Język niemiecki z natury jest bardzo grzeczny oraz uprzejmy, dlatego trudno jest wyobrazić sobie komunikację w tym języku bez tego rodzaju elementów.

 

Jak rozmawiać na tematy uniwersalne? Pogoda to zawsze trafny wybór

Pora przejść do właściwych rozmów na tematy uniwersalne. Najbardziej popularnym i tym, który jako pierwszy przychodzi nam na myśl jest pogoda. W Niemczech rozmowa o pogodzie to idealny sposób na przełamanie pierwszych lodów w dyskusji i nie ma w tym nic niegrzecznego, ani nie świadczy to o braku lepszych tematów do poruszenia. Jeśli pogoda jest ładna, każdą rozmowę możemy zacząć od słów „Es ist gutes Wetter„ bądź jeżeli pogoda jest naprawdę wyśmienita „Es ist wunderschönes Wetter”. Jeśli jednak nie jesteśmy zbyt zadowoleni z otaczającej nas aury możemy powiedzieć, że „Es ist schlechtes Wetter”, co po prostu oznacza, że jest brzydko na zewnątrz. Możemy również zapytać o prognozę pogody słowami: „Hast du vielleicht die Wettervorhersage gehört?”.

Co jednak zrobić, jeśli wchodzimy do pomieszczenia i ktoś zwróci się do nasz słowami: „Wie ist das Wetter”?. Warto znać kilka prostych zwrotów, które w skrócie opiszą panującą na zewnątrz aurę. Jeśli jest słonecznie i generalnie jesteśmy zadowoleni z warunków atmosferycznych możemy powiedzieć: „Es ist sonnig”. Jeśli jednak jest pochmurno, warto posłużyć się zwrotem: „Es ist wolkig”, natomiast kiedy jednak zaczął padać deszcz możemy o tym poinformować naszego rozmówcę słowami: „Es regnet”. Możemy również opowiedzieć co nieco na temat temperatury. Jeśli jest upał trudno o lepszy zwrot niż „Es ist heiß”, gdy temperatura nie jest drastycznie wysoko, a jest po prostu przyjemnie ciepło warto zapamiętać frazę: ”Es ist warm”. Chcąc powiedzieć o niskiej temperaturze powiedzmy po prostu: „Es ist kalt”.

all the people

 

Dobrze zakończ pogawędkę i pozostaw po sobie dobre wrażenie bądź przejdź do rozmowy na właściwe tematy

Dobre zakończenie rozmowy zawsze pozostawi po Tobie dobre wrażenie, dlatego nie zaszkodzi jeśli pozdrowisz swojego rozmówcę słowami: „Ich wünsche dir alles Gute”, co oznacza nie mniej nie więcej, niż to, że życzysz wszystkiego najlepszego. Jeśli w perspektywie jest następne spotkanie można użyć zwrotu: „Wir sehen uns”, który jest przyjazną formą powiedzenia „do zobaczenia”. Kiedy już uprzejmą wymianę zdań mamy za sobą, do właściwego tematu możemy przejść słowami: „Was ich Sie fragen wollte… „

 

Monika Makuch