Niektóre nazwy dni tygodnia po duńsku mają na pierwszy rzut oka wiele wspólnego z nazwami, które występują w języku angielskim lub niemieckim. Na końcu każdej nazwy dnia pojawia się przyrostek – dag, czyli po duńsku dzień. Ciekawe jest natomiast to, że niektóre nazwy znajdują swoje źródła w nazwach skandynawskich bogów. Należy pamiętać, że nazwy dni tygodnia po duńsku piszemy małą literą. 

Duński kalendarz – Dni tygodnia

Pierwszym dniem tygodnia jest mandag, czyli poniedziałek. „Man” to po duńsku mężczyzna lub człowiek. 

Wtorek to tirsdag, innymi słowy dzień Tyr’a – czyli nordyckiego, jednorękiego boga wojny. Pierwotnie pełnił rolę naczelnego boga, która następnie przejął Odyn. Był także uważany za personifikację nieba. 

Onsdag to środa, która swoją nazwę zawdzięcza Odynowi. Odyn to najważniejszy bóg w mitologii skandynawskiej. Był uosobieniem mądrości i władzy oraz poezji i magii. Według mitologii stworzył między innymi światło i ludzi, których ukształtował z pni znalezionych nad brzegiem morza. Posiadał tylko jedno oko, drugie poświęcił by posiąść nieograniczoną wiedzą. Ponadto towarzyszyły mu kruki, symbole mądrości. Jednym z jego synów był Thor. 

Czwarty dzień tygodnia to torsdag, który swoją nazwę zawdzięcza Thorowi. Bóg nordycki Thor jest bogiem burzy, piorunów i rolnictwa, a także stoi na straży małżeństwa i ogniska domowego. Zawsze towarzyszył mu młot, jedna z najpotężniejszych broni jaka pojawia się w mitologii nordyckiej. 

Piątek w języku duńskim to fredag, czyli dzień Frigg. Frigg to nordycka patronka miłości, płodności i żona Odyna. Była boginią deszczu i własnoręcznie tkała chmury. Jako jedyna miała pozwolenie by zasiadać na tronie męża. 

Duńska sobota to lørdag. W odróżnieniu do pozostałych dni tygodnia lørdag odnosi się nie do bóstw, lecz do staro nordyckiego słowa, które oznacza „pranie”. Współcześnie prać to po duńsku – vaske

Ostatni dzień tygodnia to søndag, czyli duńska niedziela. Co prawda søn po duńsku oznacza syna, jednak søndag swoją nazwę zawdzięcza słońcu, podobnie jak ma miejsce w przypadku niemieckiego sonntag czy angielskiego sunday. 

Duńskie miesiące

Nazwy miesięcy po duńsku są bardzo podobne do nazw występujących w języku angielskim lub niemieckim. Na pierwszy kwartał składają się januar – styczeń, februar – luty, marts – marzec. Kolejny to april – kwiecień, maj – maj, juni – czerwiec. Trzeci kwartał to juli – lipiec, august – sierpień oraz september – wrzesień. Ostatni to oktober – październik, november – listopad, december – grudzień. Jak widać osoba, która zna nazwy miesięcy w innych językach nie będzie mieć najmniejszego problemu z rozpoznaniem tych nazw po duńsku.

Pory roku po duńsku

Większość osób może podejrzewać, że w Danii, a także w całej Skandynawii obowiązuję dwie pory roku: jesień na południu Skandynawii i zima w okolicach koła podbiegunowego. Nic bardziej mylnego. W Danii występują cztery pory roku, chociaż klimat odbiega nieco od tego, który widzimy za polskim oknem. Duński klimat określany jest jako kontynentalny i charakteryzuje go stosunkowo mroźna zima – vinter, deszczowa wiosna – forår, umiarkowanie ciepłe lato – sommer oraz wietrzna jesień – efterår

Autor: Natalia Rytelewska