Malarze to ludzie, którzy bez wątpienia mają ogromny wpływ na dobytek kulturowy danego kraju. Są wizytówką państwa, powodem do chluby i bardzo często przyczyną zwiększenia popularności kraju wśród turystów. Artyści to zacny ,,kąsek” dla narodu, gdyż zwiększa ogólne zainteresowanie wśród ludzi na całym świecie, co wpływa na wzrost turystyki i renomy państwa. Przeanalizujmy zatem malarstwo hiszpańskie i przyjrzyjmy się bliżej tym utalentowanym osobowościom.

Wybitni hiszpańscy malarze i rzeźbiarze

Malarstwo hiszpańskie od wieków stanowiło istotny element kulturowy kraju. Nic więc dziwnego, że dorobek hiszpańskich dzieł jest ogromny. Obrazy hiszpańskich malarzy wycenione na wiele milionów dolarów, zajmują miejsca w najlepszych na świecie galeriach dzieł sztuki oraz luksusowych posiadłościach koneserów dzieł malarskich.

Salvador Dali

,,La inteligencia sin ambición es un pájaro sin alas”

(Inteligencja bez ambicji jest jak ptak bez skrzydeł)

Pochodzący z Katalonii Salvador Felipe Jacinto Dali żył w latach 1904 – 1989. Okrzyknięty skandalistą XX wieku. Wybitny przedstawiciel surrealizmu. Osobowość niezwykle kontrowersyjna i przyciągająca uwagę swoim nietuzinkowym podejściem do życia i odmiennością. W odpowiedzi na często zarzucane mu problemy o podłożu psychicznym odpowiadał: ,,Od wariata różni mnie jedynie to, że ja nim nie jestem”.  Do dziś malarz uważany jest za artystę, który swoim talentem przyćmił inne wschodzące gwiazdy. Twórca fenomenalny, tajemniczy i zaskakujący. Umiejętnie łączył klasyczne techniki malarskie z ponadprzeciętną wyobraźnią i talentem, który był widoczny już w pierwszych latach jego życia. 

„W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharką. Gdy miałem siedem – Napoleonem. Odtąd moja ambicja nie przestawała rosnąć, podobnie jak moja mania wielkości”[1]

Znane dzieła artysty:

La jirafa ardiente (Płonąca żyrafa) – rok 1937 

La persistencia de la memoria (Trwałość pamięci) – rok 1931 

Casa para erotómano (Maison pour érotomane; Dom dla erotomana) – rok 1932.

Salvador Dali – zegar

Pablo Picasso

,,Soy Picasso. Tú y yo haremos grandes cosas juntos’’

(Jestem Picasso. Zrobimy razem wspaniałe rzeczy).

Urodzony w Maladze Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso żył w latach 1881 – 1973. Tego Pana z pewnością nikomu przedstawiać nie trzeba. Pablo Picasso to nie tylko malarz, ale również wybitny rzeźbiarz, grafik, ceramik, poeta i performer. Uważany za geniusza w najczystszej postaci. Prekursor kubizmu i daleko idącej geometryzacji wykorzystywanej w sztuce. Styl ten na poszczególnych etapach twórczego życia malarza był odbierany przez krytyków sztuki różnorako. Zdecydowanie największe kontrowersje wzbudziło nadanie geometrycznych kształtów i deformacja ludzkiego ciała (np. Las Señorita de Avignon, Panna z Awignon). I choć w 1907 roku nikt nie przypuszczałby, że tego typu dzieła mogą stać się w przyszłości przedmiotami o niebagatelnej wartości, to mrzonka szybko stała się faktem.  

Inne znane dzieła artysty:

El viejo guitarrista ciego (Stary gitarzysta) – rok 1903

Guernica – (nazwa miasta w Hiszpanii) – rok 1937 

La Mujer que Llora (Płacząca kobieta) – rok 1937

La musa de oro (Złota muza) – rok 1937

Niña Ante el Espejo (Dziewczyna przed lustrem) – rok 1932

Malarstwo hiszpańskie – Pablo Picasso

Francisco de Goya 

Francisco José de Goya y Lucientes żył w latach 1746 – 1828. Malarz, rysownik i wspaniały karykaturzysta, który wyróżniał się nie tylko niezwykłym talentem artystycznym, ale oryginalnością i niepowtarzalnym stylem. Choć wszystkie drogi młodego Francisco prowadziły go ku oddaniu swojego życia corrida de toros (walce byków), to jednak ten kierunek nie był jego przeznaczeniem.

Przełomem w karierze malarza była współpraca z hiszpańską rodziną królewską, która przyniosła mu sławę, rozgłos i uznanie w społeczeństwie. Niestety to, co miało otworzyć przed artystą drogę do dalszego rozwoju, zaszufladkowało jego talent i wyobraźnię na wiele lat. Tworzone na zlecenie portrety królewskie, gobeliny, sceny z polowań i wieczerzy, choć zjawiskowe i niezwykle przepiękne zabierały poczucie szczęścia i satysfakcji z całego procesu tworzenia dzieł. Nic dziwnego, gdyż Francisco de Goya był wyznawcą ideologii, na czele której stała niczym nieskrępowana wizja twórcy, oparta na wyobraźni i otwartym umyśle.

Zauważalny realizm każdego szczegółu sprawia, że namalowane przez niego postacie w oczach obserwatorów dzieła są niczym żywe. I nawet ciężka choroba, której skutkiem była całkowita utrata słuchu, nie zakłóciły rytmu pracy malarza, który kontynuował swoją pasję przez resztę życia. 

Znane dzieła artysty:

Casa de locos (Dom wariatów) – rok 1812

Aníbal vencedor (Hannibal zwycięzca) – rok 1771

El Sacrificio a Pan (Ofiara składana Panowi) – rok 1771

El aquelarre (Sabat czarownic) – rok 1798.

„Rozstrzelanie powstańców madryckich „ – Francisco de Goya, olej na płótnie, 1814 rok,

To tylko kilka zacnych nazwisk ludzi, którzy swoją wizję ówczesnego świata potrafili w niezwykle oryginalny sposób przenieść na płótno. Zgłębienie wiedzy zarówno o życiu artystycznym, jak i prywatnym hiszpańskich twórców, może okazać się niezwykle fascynującą lekcją dla wielu z nas. Są to bowiem postacie niezwykle barwne i fascynujące. Malarze, których twórczość miała ogromny wpływ na dorobek kulturowy Hiszpanii. 

Serdecznie zapraszamy do naszego działu języka hiszpańskiego, który znajdziecie tutaj.


[1] ,,Moje sekretne życie” Salvador Dali

Autor: Sylwia Wójcik