Dania znajduje się stosunkowo blisko Polski. Z racji tego, że znajduje się w Unii Europejskiej, chociaż jest jednym z nielicznych krajów nieposiadających euro, by przekroczyć granicę Danii wystarczy dowód osobisty – ID kort lub paszport –  et pas

Czym do Danii?

Do Danii można dojechać samochodem – en bil przez Niemcy, statkiem – z północnych miast Polski oraz samolotem – et fly, zarówno tanich jak i tradycyjnych linii lotniczych. Podróż statkiem może trwać około 8 godzin przez Szwecję, natomiast lot samolotem do Kopenhagi to około 90 minut. 

Nocleg w kraju można zarezerwować zarówno w hotelu et hotelu jak w schronisku młodzierzowym –  et vandrehjem. Kiedy turysta chce dowiedzieć się o dostępność pokoi powinien zapytać – Er der ledige værelser?, natomiast kiedy rezerwacja jest już dokonana należy w recepcji powiedzieć, że ma się rezerwację na nazwisko np.: jeg har en reservation på navnet Piotr Kowalski

Malutki kraj o wielkiej kulturze


Dania jest bardzo ciekawym turystycznie krajem, co na pierwszy rzut oka może się wydawać zaskakujące. Ten najmniejszy kraj Skandynawii leży na półwyspie i 400 wyspach, z czego tylko kilkadziesiąt jest zamieszkałych. Jedną z największych atrakcji turystycznych Danii jest Legoland, który znajduje się w Billund. Klocki lego zawdzięczają swoją nazwę rzeczownikowi leg – czyli gra, zabawa. 

Legoland

Miłośnicy bajek Hansa Christiana Andersena powinni odwiedzić Odense, które mieści się na wyspie Fionia, po duńsku Fyn. Tam znajduje się dom rodzinny bajkopisarza. Warto zaznaczyć, że w Odense urodziła się także Caroline Wozniacki, znana duńska tenisistka polskiego pochodzenia. Kopenhaga to ogrody Tivoli oraz największe w Europie Północnej oceanarium, po duńsku Den Blå Planet, czyli w dosłownym tłumaczeniu błękitna planeta. 

Kopenhaga – Teatr

Drugie co do wielkości miasto w Danii – Aarhus, to żywy skansen. Znajduje się w nim 75 zabytkowych domów, które utworzyły enklawę z przełomu XIX i XX wieku. W ramach – Den Gamle By, czyli w dosłownym tłumaczeniu gamle – stare, by – miasto. 

Skansen w Aarhus jest podzielony na 3 krainy tematyczne. Jedna z nich pochodzi z 1864 roku, kolejna obejmuje lata dwudziestolecia międzywojennego, a ostatnia prezentuje świat lat 70tych XX wieku.  Den Gamle By obejmuje się nie tylko zachowane budynki, lecz także prezentuje odgrywane sceny wyjęte z minionych lat. W obrębie skansenu znajdują się piekarnie, domy z pamiątkami i liczne warsztaty. Obsługiwane są przez osoby ubrane w stroje z w konkretnej epoki. 

Aarhus

W każdym mieście turysta powinien się kierować w kierunku placu centralnego lub rynku w poszukiwaniu en turistinformation – punktu informacji turystycznej. Chcąc kupić bilet należy użyć zwrotu Jeg vil gerne have en bilet – chciałbym/chciałabym kupić bilet. Można też dodać til København – do Kopenhagi, lub til Aarhus – do Aarhus. 

Autor: Natalia Rytelewska