Myśląc o podróży do Rosji jako pierwszy nasuwa się pomysł odwiedzenia Moskwy oraz Petersburga. To największe aglomeracje całego kraju, miejsca, które napędzają do życia, w których dzieją się najważniejsze wydarzenia i przedsięwzięcia na skalę światową. Jednak miasta te różnią się od siebie diametralnie. Różnice te można dostrzec nie tylko w sferze wizualnej, jak architektura, infrastruktura czy ilość mieszkańców. To, co sprawia, że oba te miejsca są tak różne to, przede wszystkim, ich wiek, historia powstania oraz aura, która otacza je obecnie. 

Moskwa to swojego rodzaju lokalne «American Dream» Rosjan. Wiele osób z mniejszych miejscowości i innych miast marzy o tym, aby przeprowadzić się do krainy «miodem i mlekiem płynącej», czyli do stolicy Rosji, którą jest Moskwa. Dlaczego to właśnie ona tak bardzo przyciąga? Odpowiedź tak na prawdę jest dosyć prosta. Ta największa, licząca prawie 13 tysięcy milionów aglomeracja jest centrum życia całego kraju. To tutaj dzieją się najważniejsze narodowe wydarzenia, to tutaj znajduje się większość prestiżowych miejsc pracy, to tutaj mieszkają największe gwiazdy rosyjskiej estrady. Każdy chce poczuć się częścią tego tętniącego życiem kawałka świata, który dla wielu Rosjan jest jego centrum. 

Czy Moskwa zawsze była stolicą Rosji?

Odpowiedź oczywiście brzmi: nie. Zalążki współczesnej Rosji miały miejsce w zupełnie innych miastach, które obecnie wielu turystom znane są jedynie z nazwy lub wcale. Warto wspomnieć nieco o historii Moskwy, będzie to o tyle ciekawe, że różni się ona diametralnie względem Petersburga, o którym nieco później. A więc data powstania stolicy nie jest znana, jednak pierwsze informacje o niej można wyczytać w latopisie «Kodeks Hipacki» z 1147 roku . Większe znaczenie Moskwa uzyskała, gdy w XIII wieku stała się centrum Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, które rozrastało się z powodu atrakcyjnego położenia w miejscu przecięcia się dróg handlowych. Następnie, w XV wieku Moskwa stała się stolicą Carstwa Rosyjskiego i była nią aż do 1712 roku, kiedy to oddała pałeczkę Petersburgowi. Jednak miasto w dalszym ciągu pełniło znaczną rolę w rozwoju całego państwa. Tam też miała miejsce koronacja carów. W 1918 roku Moskwa znów staje się stolicą i jest nią po dziś dzień. 

W Moskwie znajdują się najważniejsze miejsca na skalę krajową. Pierwszym z nich jest oczywiście Plac Czerwony. Ta ogromna połać to centrum parad i defilad od 1990 roku wpisany na listę UNESCO. To na Placu Czerwonym znajduje się słynne mauzoleum z ciałem Lenina. Przylega ono  do najważniejszej części Placu Czerwonego, czyli Kremla. Ten ogromny, niedostępny, a wręcz tajemniczy budynek sprawia niesamowite wrażenie nie tylko na turystach, ale również budzi respekt nawet w mieszkańcach samej stolicy. Moskiewski Kreml otoczony jest murem, a na jego terenie oprócz rezydencji prezydenta Federacji znajdują się pałace i katedry. Kreml jest częściowo otwarty dla zwiedzania, więc warto choć raz na własne oczy zobaczyć i poczuć klimat tego monumentalnego miejsca, które bezsprzecznie kojarzy się z władzą. 

Petersburg krwią i potem oblany

Marzenie rosyjskich imperatorów o dojściu do Morza Bałtyckiego stało się realne po wygranej ze Szwedami Wojnie Północnej. I tak, w 1703 roku zaczęło powstawać miasto przy ujściu Newy, znane dzisiaj, w cześć jej założyciela Piotra I, Petersburgiem. W 1712 roku przeniósł się tam senat, co stało się powodem do przeniesienia stolicy właśnie do Petersburga. 

Wydawać by się mogło, że piękny i historyczny Petersburg to jedno ze starszych miast w Rosji. O ile Moskwa większości kojarzy się głownie z nowoczesnością, to Petersburg z historią, zwłaszcza jego architektura. Moskiewskie wieżowce na tle petersburskich urbanistycznych budowli nie wskazują na to, że miasto to powstało zaledwie nieco ponad 300 lat temu, zbudowane od podstaw na bagnach. Przez wiele dziesięcioleci to właśnie Petersburg był stolicą i to tam znajdowała się rezydencja ówczesnych carów, Pałac Zimowy. Tak na prawdę Pałaców Zimowych jest pięć, a pieniędzy na ich budowę carowie nie szczędzili. Ten główny, wybudowany dla carycy Elżbiety roku był centrum carskiego życia aż do roku 1905. 

Obecnie Pałace Zimowe stanowią siedzibę Ermitażu, państwowego muzeum rosyjskiego i są dostępne do zwiedzania dla turystów. Aby zrozumieć miłość Piotra I do tego miejsca, trud i wysiłek włożony w powstanie tego miasta trzeba nie tylko zwiedzić Ermitaż, ale także przejść się brzegiem Newy, a najlepiej obejść całe miasto i zdać sobie sprawę z tego, że powstało ono od zera na podmokłych, nie nadających się do zamieszkania terenach. Tylko wtedy można poczuć krew i pot wielu ludzi, którzy oddali za jego budowę swoje życie. Obecnie Petersburg to drugie według liczby ludności miasto w Rosji. O ile Moskwa jest mózgiem Rosyjskiej Federacji, o tyle Petersburg jest jego sercem. Pod względem ilości turystów prześciga zresztą stolicę i, w zasadzie, nie ma się co dziwić. 

Autor: Marlena Mastykarz