Dania znajduje się stosunkowo blisko Polski. Z racji tego, że znajduje się w Unii Europejskiej, chociaż jest jednym z nielicznych krajów nieposiadających euro, by przekroczyć granicę Danii wystarczy dowód osobisty – ID kort lub paszport –  et pas

Do Danii można dojechać samochodem – en bil przez Niemcy, statkiem – z północnych miast Polski oraz samolotem – et fly, zarówno tanich jak i tradycyjnych linii lotniczych. Podróż statkiem może trwać około 8 godzin przez Szwecję, natomiast lot samolotem do Kopenhagi to około 90 minut. 

Nocleg w kraju można zarezerwować zarówno w hotelu et hotelu jak w schronisku młodzierzowym –  et vandrehjem. Kiedy turysta chce dowiedzieć się o dostępność pokoi powinien zapytać – Er der ledige værelser?, natomiast kiedy rezerwacja została już dokonana należy w recepcji powiedzieć, że ma się rezerwację na nazwisko np.: jeg har en reservation på navnet Piotr Kowalski

Dania dla turystów

Dania jest bardzo ciekawym turystycznie krajem, co na pierwszy rzut oka może się wydawać zaskakujące. Ten najmniejszy kraj Skandynawii położony jest na półwyspie i 400 wyspach, z czego tylko kilkadziesiąt jest zamieszkałych. Jedną z największych atrakcji turystycznych Danii jest Legoland, który znajduje się w Billund. Klocki lego zawdzięczają swoją nazwę rzeczownikowi leg – czyli gra, zabawa. 

Miłośnicy bajek Hansa Christiana Andersena powinni odwiedzić Odense, które mieści się na wyspie Fionia, po duńsku Fyn. Tam znajduje się dom rodzinny bajkopisarza. Warto zaznaczyć, że w Odense urodziła się także Caroline Wozniacki, znana duńska tenisistka polskiego pochodzenia. W Kopenhadze warto odwiedzić ogrody Tivoli oraz największe w Europie Północnej oceanarium, po duńsku Den Blå Planet, czyli w dosłownym tłumaczeniu błękitna planeta. 

W drugim co do wielkości mieście w Danii – Aarhus, znajduje się żywy skansen, w którym znajduje się 75 zabytkowych domów, które utworzyły enklawę z przełomu XIX i XX wieku. W ramach – Den Gamle By, czyli w dosłownym tłumaczeniu gamle – stare, by – miasto. 

Skansen w Aarhus został podzielony na 3 krainy tematyczne. Jedna z nich pochodzi z 1864 roku, kolejna obejmuje lata dwudziestolecia międzywojennego, a ostatnia prezentuje świat lat 70tych XX wieku.  Den Gamle By obejmuje się nie tylko zachowane budynki, lecz także prezentuje odgrywane sceny wyjęte z minionych lat. W obrębie skansenu znajdują się piekarnie, domy z pamiątkami i liczne warsztaty obsługiwane przez osoby ubrane w stroje z konkretnej epoki. 

W każdym mieście turysta powinien się kierować w kierunku placu centralnego lub rynku w poszukiwaniu en turistinformation – punktu informacji turystycznej. Chcąc kupić bilet należy użyć zwrotu Jeg vil gerne have en bilet – chciałbym/chciałabym kupić bilet. Można też dodać til København – do Kopenhagi, lub til Aarhus – do Aarhus.