Duńczycy kochają sport. Oczywiście nie ograniczają się jedynie do kojarzonego z północą nordic walking, lecz także biegają, grają w golfa i pływają. Do duńskich sportów narodowych należą piłka nożna i piłka ręczna.

Piłka nożna w Danii

Duńczycy uwielbiają piłkę nożną – fodbold – zarówno grać jak i śledzić poczynania swojej reprezentacji na licznych turniejach. W ostatnich mistrzostwach świata w 2018 roku duńska reprezentacja dostała się do jednej ósmej finału. Duńczycy to także Mistrzowie Europy z 1992 roku, pomimo tego, że sam turniej zakończyli na drugim miejscu. Przegrali jedynie z Jugosławią, której odebrano tytuł za prowadzone działania wojenne w Bośni. Regularny udział Duńczyków na turniejach państwo zawdzięcza ogólnokrajowemu systemowi kształcenia przyszłych piłkarzy. Na niespełna 6 milionów obywateli przypada ponad 310 tysięcy graczy w ponad 1600 klubach piłkarskich.

Największym stadionem, a jednocześnie największym obiektem sportowym w całej Danii, jest zlokalizowany w Østerbro Stadion Parken.

Piłka ręczna w Danii

Jednym z najpopularniejszych sportów w Danii jest także piłka ręczna – håndbold. W całym kraju gra prawie 150 tysięcy zawodowych piłkarzy i piłkarek ręcznych. Pomimo tego, że piłka ręczna nie jest w Danii tak popularna jak futbol, to duńscy szczypiorniści i szczypiornistki osiągają znacznie większe sukcesy aniżeli piłkarze. Piłkarki ręczne trzykrotnie wygrały złoty medal na olimpiadę oraz raz zostały mistrzyniami świata. Męska reprezentacja dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy i raz złoto na olimpiadzie.

Porównując sukcesy Duńczyków w różnych dyscyplinach sportowych nie sposób nie wspomnieć o badmintonie. Co roku duńscy sportowcy przywożą z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w Badmintonie worek medali.

Caroline Wozniacki

Najlepsza rakieta świata

W dziedzinie tenisa ziemnego – tennis – Dania została rozsławiona dzięki Caroline Wozniacki, zawodowej tenisistce urodzonej w Odense, czyli w tym samym mieście, w którym na świat przyszedł Hans Christian Andersen. Wozniacki, która ma polskie pochodzenie, wielokrotnie kończyła sezony w czołówce klasyfikacji generalnej tenisistek. W 2020 roku zakończyła karierę.

Rowerowy raj

Sport, który uprawia prawdopodobnie każdy Duńczyk i to kilka razy w tygodniu jest jazda na rowerze. Dania jest rowerowym rajem biorąc pod uwagę zarówno ścieżki rekreacyjne jak i możliwości korzystania z jednośladów w miastach, jako codzienny środek transportu. Rowery – liczba pojedyncza cykel – dominowały na duńskich ulicach już w latach 30-tych XX wieku. Zmiana miała nastąpić 30 lat później, kiedy coraz bogatsi mieszkańcy mogli sobie pozwolić na zakup prywatnego samochodu. Przesiadka do aut miała reprezentować pokonanie kryzysu gospodarczego i polepszającą się gospodarkę po zakończeniu II wojny światowej. Kopenhaga miała stać się kolejną stolicą zdominowaną przez ruch kołowy. Tak się jednak nie stało.

W latach 60-tych i 70-tych przez kraj przetoczyła się fala protestów rowerzystów, którzy byli przeciwni budowie trasy szybkiej ruchu obok stołecznych jezior. Duńczycy, którzy cenili sobie wolność jaką daje poruszanie się rowerem nie odpuścili, w efekcie czego powstawały kolejne kilometry ścieżek rowerowych. Rozwijająca się już pod koniec XX wieku świadomość ekologicznych zagrożeń jakie wynikają ze zmasowanego ruchu kołowego sprawiła, że kulturowa rowerowa w Danii ma się wciąż dobrze, a prawie połowa mieszkańców stolicy używa roweru jako codziennego środka transportu.

Okazji do amatorskiego uprawiania sportu w czasie wyjazdu do Danii nie brakuje. Duńscy seniorzy coraz częściej grają w golfa, który jest najpopularniejszym sportem wśród osób powyżej 30-40 roku życia. Dodatkowo ukształtowanie Danii zachęca do pieszych wycieczek. Bliskość morza zachęca także do uprawiania sportów wodnych – vandsport – takich jak żeglarstwo – sejlads, surfowanie – surfing, pływanie – svømning, piłka wodna – vandpolo, narty wodne – vandskiløb oraz wioślarstwo – vandskiløb.

Na koniec zostawiam Was z kilkoma praktycznymi zwrotami:

Vil du ikke spille tennis mod mig? – Czy chciałbyś ze mną zagrać w tenis?

Hvor er et nærmeste motionscenter? – Gdzie jest najbliższa siłownia?

Er badning tilladt her? – Czy można się tutaj kąpać?

Autor: N. Rytelewska