Przeanalizowaliśmy dość szczegółowo narodowe symbole Hiszpanii. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji czytać pierwszej części tego artykułu, to koniecznie zacznij od początku tutaj. Przyszedł czas na nieco odmienną symbolikę, która stanowi nieodzowny element życia kulturowego społeczności hiszpańskiej. Na co warto zwrócić uwagę, poznając ten cudowny kraj? Co czyni go tak wyjątkowym, barwnym i niepowtarzalnym? Jak się okazuje, oprócz wspaniałej pogody i zaraźliwego optymizmu, Hiszpania ma do zaoferowania o wiele więcej. Zdarza się, że po podróży przywłaszczamy niektóre z tych tradycji, zabierając je do swojego kraju i obdarzając równie silną więzią, jak rodowici Hiszpanie. Spójrzmy, co to takiego.

Znane i cenione symbole Hiszpanii – Los símbolos de España

Polska kojarzy nam się z Przedwiośniem, Bogurodzicą, toruńskim piernikiem, lubelskim cebularzem i Wawelskim Smokiem. Polska to spokój, cisza, zapach polnych kwiatów i piękna złota jesień. Hiszpania to jej całkowita odmienność. To energia, otwartość, nieustająca fiesta i pomieszanie wielu kultur. Oczywiście codzienność i natłok obowiązków dotyka każdego człowieka, bez względu na jego miejsce na Ziemi. Jednak każdy kraj ma swoje talenty, upodobania i miłości, które są wyrazem wieloletnich tradycji, temperamentu i osobowości obywateli. Poznanie ich jest namiastką kulturową kraju, dzięki czemu każdy z nas, może choć przez chwilę poczuć się, jak obywatel Hiszpanii.


Flamenco – Hiszpańska sztuka tańca  

Przy symbolach Hiszpanii nie może zabraknąć flamenco. Bez wątpienia jest to ten rodzaj sztuki, który napawa dumą każdego Hiszpana i o którym mogą żywo dyskutować godzinami. To taniec, który niesie za sobą głęboki przekaz emocjonalny i uczuciowy. Sposób wyrażenia siebie, przeżytego bólu, rozczarowania, czy też poczucia szczęścia i miłości. Specyficzne trajes de flamenco (stroje, kostiumy flamenco), pokaźne, ręcznie wyszywane chusty, flores (kwiaty), abanico española (wachlarz hiszpański) czy też castañuelas (kastaniety) to elementy, które kreują bohaterów każdego profesjonalnego przedstawienia. 

Obraz zawierający wewnątrz, ściana

Opis wygenerowany automatycznie

Sabores de España – smaki Hiszpanii

Pod nazwą smaków Hiszpanii kryje się bogactwo kulturowe wszystkich regionów kraju. Dlatego też kuchnia ta to przede wszystkim: różnorodność, niepowtarzalność i nasycenie. Nie jest żadną tajemnicą, że Hiszpanie należą do grupy ludzi, którzy cenią sobie dobry, wyszukany smak potraw, kawy i alkoholu. Każde spotkanie z przyjaciółmi to najlepsza okazja na ucztowanie oraz smakowanie tapas españolas (hiszpańskie przekąski). Spośród setek wspaniałych potraw warto wspomnieć o tych kilku smakach, których każdy turysta powinien doświadczyć. 

Gorąca Valencia, zwana stolicą ryżu, szczyci się najlepszą w kraju paella. Prawdopodobnie jest to jedno z najbardziej znanych na całym świecie hiszpańskich dań.     

Obraz zawierający naczynie, żywność, pizza, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie

Centrum Hiszpanii to królestwo churros, szczególnie w godzinach porannych w towarzystwie gęstej, gorącej czekolady. Nie zapomnijmy również o prawdziwym rarytasie, którego sława sięga najdalszych zakamarków świata. Jamón (szynka) to prawdziwy symbol Hiszpanii, delicja dla podniebienia i intensywny smak, którego nie da się niczym zastąpić. Rozbieżność w cenie za ten przysmak jest naprawdę olbrzymia. Jamón ibérico to w 100% iberyjskie szynki powstałe z czarnych świń, karmionych wyłącznie żołędziami najwyższej jakości. Możesz również spotkać się z inną nazwą używaną potocznie przez Hiszpanów – jamón 5 jotas

Koniecznie sięgnij również po turrón, bożonarodzeniowy symbol Hiszpanii, który w wielu jej rejonach (zwłaszcza w Alicante) pełni rolę wigilijnego opłatka. To pyszny przysmak, który z łatwością kupisz w każdym sklepiku czy supermarkecie. Turrón występuje w kilku wariantach smakowych oraz w różnej konsystencji. Uwielbiany przez każdego Hiszpana już od pierwszych lat życia. 

Obraz zawierający targ

Opis wygenerowany automatycznie

Toro – byk

Byk jest symbolem corrida de toros (walka byków) i choć wielu turystów z niechęcią i ogromną rezerwą podchodzi do tej tradycji, to toro (byk) niezmiennie kojarzy im się z hiszpańską ziemią. Wielki czarny byk – Toro Bravo stojący przy autostradach, wjeździe do miast czy wiosek to bez wątpienia ważny symbol Hiszpanii, który zauważy każdy turysta odwiedzający ten kraj. To znak siły, wytrwałości i waleczności narodu. Ale niewielu odwiedzających zna prawdziwą historię przydrożnej sylwetki byka.

Jego dzieje sięgają lat 50. kiedy to postać zwierzęcia stworzona została w celach reklamowych przez firmę Osborne pochodzącą z Andaluzji. Był to baner reklamujący hiszpańskie, znane i cenione w całym kraju brandy Veterano. Drewniane byki szybko zastąpiono trwalszą metalową konstrukcją, która do dziś zachowała się w wielu miejscach. W wyniku zakazu stawiania reklam przy szosach, szyldy reklamujące alkohol zostały usunięte, a pomalowane na czarno, sięgające nawet 14 metrów wysokości byki, przyjęły się jako ważny symbol Hiszpanii.

Autor: Sylwia Wójcik