Są książki, których fragmenty tak bardzo zapadają w pamięć, że wystarczy zacytowanie zaledwie jednego zdania, aby rozmówca od razu skojarzył tytuł. Podobnie jest z kinematografią. Któż z nas nie zna wybitnych reżyserów filmowych, takich jak Steven SpielbergQuentin TarantinoClint Eastwood czy Pedro Almodóvar? Cenieni i ubóstwiani przez wielbicieli sztuki filmowej. Warto znać różne cytaty i przekłady wartościowych dialogów filmowych wybitnych pisarzy i reżyserów. Wiele z nich może stać się cennym mottem, towarzyszącym człowiekowi na życiowych zakrętach. Spośród tysiąca mądrości wybraliśmy te, które poruszyły serca milionów ludzi. 

Cytaty z książek, do których wrócisz w ważnych życiowych momentach

Librosnovelaspoemaspelículas (książki, powieści, wiersze, filmy). Escritorespoetasdirectores (pisarze, poeci, reżyserzy). Bogactwo wartościowych przekazów, złotych myśli i nieskazitelnego geniuszu. Znane cytaty umieszczamy w pamiętnikach, kalendarzach, ścianach, na prywatnych tablicach w mediach społecznościowych. Utożsamiamy się ze słowami autora żyjąc w przeświadczeniu, że to właśnie do nas skierowane były słowa z książki.  

“ Sólo con el corazón se puede ver bien. Lo esencial es invisible a los ojos”

(Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu).

 ,,Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

Francuski pisarz Antonio de Saint – Exupéry stworzył prawdziwe dzieło sztuki. Wartość i ukryty przekaz ,,Małego Księcia” są tak olbrzymie, że za każdym razem, gdy sięgamy po tę pozycję, na nowo odkrywamy jej tajemnicę. Wspaniale pokazane znaczenie miłości, przyjaźni i wsparcia zmusza czytelnika do głębokiej refleksji i zmiany nastawienia do wielu spraw. Do kogo właściwie skierowana jest ta niezwykła publikacja? Odpowiedź jest prosta. To powiastka filozoficzna zadedykowana każdemu człowiekowi na Ziemi.   

,,Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry - znane cytaty
,,Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry – znane cytaty

Stephen King – pisarz niepokonany w słowach

Przyszła pora na utalentowanego twórcę, którego pióro sięgnęło najdalszych zakamarków świata. Stephen Edwin King swoim pisarskim talentem i zaangażowaniem w pracę tworzy dzieła, które dla wielu młodych pisarzy są drogowskazem i wzorem do naśladowania. Jego powieści doczekały się wielu ekranizacji. ,,Zielona mila” ,,Miasteczko Salem” czy też ,,Skazani na Shawshank” (uważany przez wielu krytyków filmowych za jeden z najlepszych filmów wszech czasów). Cudowne dialogi, poruszające zdarzenia i mistrzowsko opowiedziane historie. Pisarstwo Stephena Kinga skupia w sobie najlepsze cechy i klasę. 

,,Las cosas más importantes son las más difíciles de decir’’

(O najważniejszych sprawach najtrudniej opowiedzieć / Najważniejsze rzeczy są najtrudniejsze do powiedzenia).

,,Cztery pory roku”, S.King

,,Puedes, deberías, y si eres lo suficientemente valiente para empezar, lo harás”

(Możesz, powinieneś i jeśli jesteś wystarczająco odważny, aby zacząć, zrobisz to).

,,Pamiętnik rzemieślnika”, S.King

,,Si hoy no puedes amar a nadieprocura al menos no hacer daño a nadie’’

(Jeśli nie możesz dziś nikogo kochać, przynajmniej postaraj się nikogo nie skrzywdzić).

,,Doktor sen”, S.King

Najsłynniejsze frazy kina – Las frases más famosas del cine

Przemysł filmowy to nie tylko skuteczna forma rozrywki i przyjemności. To również doskonała metoda pogłębiania wiedzy. Nawet w najbardziej mrocznym horrorze (película de terror), czy zabawnej komedii romantycznej (comedia romántica) znajdziemy ukryty przekaz, puentę i mądrość. Z pozoru niewinne historie dla dzieci (cuentos para niños), legendy, baśnie i bajki mają w sobie niezliczone pokłady cennych wartości i kierunków postepowania godnych naśladownictwa.

,,Que seas una personalidad no significa que tengas personalidad’’

(Bycie osobowością nie oznacza, że ​​masz osobowość). 

,,Pulp Fiction’’, reż. Quentina Tarantino, 1994.

,,Hoy es el primer día del resto de tu vida”

(Dzisiaj jest pierwszy dzień reszty twojego życia).

,,American Beauty’’, reż. Sam Mendes, 1999.

,,El silencio es el grito más fuerte’’

(Cisza jest najgłośniejszym krzykiem).

,,Życie jest piękne”, reż. Robert Benigni, 1997.

,,Tonto es el que hace tonterías’’ 

(Głupiec to ten, co robi bzdury).

,,Forrest Gump’’, reż. Robert Zemeckis, 1994.

,,El dinero nunca duerme’’

(Pieniądze nigdy nie śpią).

,,Wall Street”, reż. Oliwer Stone, 2010.

,,Nunca llueve eternamente” 

(Nigdy nie pada wiecznie). 

,,Kruk’’, reż. Alex Proyas, 1994.

Kinematografia – cytaty, motta, dialogi

Przedstawiliśmy namiastkę najcudowniejszych cytatów pochodzących z filmów, książek i ich ekranizacji. Być może powyższe fragmenty są wam doskonale znane, a być może po raz pierwszy napotkaliście je na swojej drodze. To cenna lekcja dla każdego. Znajomość fraz w różnych wersjach językowych pogłębia dotychczasową wiedzę z zakresu rozumienia języka hiszpańskiego, a także wzbogaca wewnętrzne wartości i morale człowieka. 

Autor: Sylwia Wójcik