Nauka języka obcego może być zarówno przyjemna, jak i męcząca, łatwa jak i zawikłana. Cały proces nauki zależeć będzie od chęci, systematyczności i poziomu trudności języka, który wybierzemy. Języki z innym alfabetem niż łaciński mogą wydawać się trudniejsze, jednak to nie do końca tak. Weźmy dla przykładu, rosyjski i niemiecki. Należy pamiętać, że rosyjski to jeden z języków słowiańskich, co oznacza, że dla ludzi, posługujących się innym językiem z tej grupy (którym jest, między innymi, polski) jest znacznie łatwiejsza, niż dla, na przykład, Niemca.

Mimo to, że możemy już na pierwszej lekcji przeczytać całe zdanie po niemiecku, gdy po rosyjsku nie jesteśmy w stanie przeczytać nawet słowa, nie oznacza, że musimy się zawczasu martwić. Wręcz przeciwnie! Dzięki temu, że rosyjski to język słowiański, po opanowaniu alfabetu będziemy mogli zrozumieć o wiele więcej, niż po tylu samych godzinach nauki niemieckiego. I ten fakt może posłużyć pierwszym argumentem, dlaczego warto zabrać się za naukę języka naszych sąsiadów zza Buga.

Od czego więc zacząć? Otóż właśnie od alfabetu! Cyrylica rzeczywiście z początku może wydawać się zagmatwana, jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. W skład cyrylicy wchodzą 33 litery, czyli tylko o jedną więcej, niż w języku polskim. Większość z nich posiada podobną artykulację do polskich, co oznacza, że przeciętny Polak nie będzie miał większych problemów z ich wymową.

Jak nauczyć się alfabetu? Na początku należy zwrócić uwagę na to, jak wymawia się dana litera. Pomóc w tym mogą filmiki dla dzieci, których ogromną ilość z łatwością można znaleźć w przestworzach Internetu. Wystarczy w pole wyszukiwarki wpisać hasło «алфавит», czyli «alfabet» po rosyjsku. O wiele łatwiej uczyć się na zasadzie skojarzeń i właśnie na tej regule bazują czytanki i filmiki dla nauki alfabetu. W następnym kroku wypadałoby chwycić w rękę długopis i zacząć pisać. Większość z nas jest wzrokowcami, co oznacza, że zapamiętujemy to, co widzimy. Warto zaopatrzyć się w zeszyt i każdą literę alfabetu po kolei wypisać co najmniej kilkanaście, a najlepiej kilkadziesiąt razy.

Następnie warto przejść do czytania wyrazów. Tak samo, jak z literami, początkowo najlepiej wymawiać je do momentu, aż osiągniemy płynność, a następnie znów otworzyć zeszyt i zapisywać wyuczone słowa. Od słów przechodzimy do prostych zdań, potem coraz dłuższych, aż w końcu będziemy w stanie czytać i pisać nawet teksty. Co w tym wszystkim jest najważniejsze? Systematyczność, bo trening czyni mistrza! Choć z początku cyrylica wydawać się może skomplikowana, to wbrew pozorom wcale taka nie jest. Jedyne czego nie warto robić, to przedwcześnie się zniechęcać. Jeśli poświęcić odpowiednią ilość czasu na alfabet, to potem będzie już tylko z górki. Wiele rosyjskich liter jest podobne do polskich, z tą różnicą, że oznaczają inne dźwięki. I tak, polskie «w» po rosyjsku napiszemy «В», nasze «n» będzie wyglądać jak «Н», a «i» oznaczone jest w rosyjskim alfabecie jako«И». Jest to znaczne ułatwienie, w odróżnieniu od języków, takich jak arabski czy hebrajski, w których znaki przeciętnemu polakowi wydają się raczej «szlaczkami», niż literami.

Nauka w domu czy w grupie?

Uczyć się języka można na kursie, prywatnych lekcjach lub samemu. Zajęcia z nauczycielem uważa się za najbardziej efektywne, gdyż bezpośredni kontakt daje możliwość zadawania pytań, poprawiania błędów i wyrobienia prawidłowych nawyków już od samego początku procesu. Jednak istnieje wiele osób, które preferują kształcić się samodzielnie i wcale nie musi to być gorszy wybór. Na rynku można znaleźć wiele pomocy naukowych, jak podręczniki, słowniki i książki z ćwiczeniami. Ważne, aby wybierać opcje z dołączoną płytą, z której będzie można nauczyć się prawidłowej wymowy.

Zdecydowanie trzeba też zajrzeć w przestworza Internetu. Można tam znaleźć ogrom pożytecznych opcji dla ułatwienia nauki w pojedynkę. Opłaci się również zwrócić uwagę na aplikacje, oferujące naukę słówek według tematów i poziomu trudności. Można zarejestrować się również na portalach wymiany językowej, gdzie spotkać można osoby, władające danym językiem jako ojczystym, gotowe pomóc nam w nauce. Oprócz tego są strony internetowe i blogi, oferujące bezpłatne porady gramatyczne oraz wiele, wiele innych. Nauka samemu może więc być nie tylko przyjemna, ale i efektywna.

Warto zaznaczyć, że znajomość cyrylicy otwiera drzwi do nauki innych języków, posługujących się tym alfabetem. Cyrylica używana jest również w ukraińskim, bułgarskim czy serbskim, na które moda jak i zapotrzebowanie na rynku pracy nieustannie wzrasta. Dodatkowo znajomość jednego z języków słowiańskich ułatwia naukę każdego następnego języka z tej grupy. Jak widać, plusów nauki rosyjskiego jest wiele, więc do dzieła!

 

Marlena Mastykarz