Bogactwo kulturowe Hiszpanii jest olbrzymie. Burzliwa historia dziejów Hiszpanii i jej nietypowy podział na las Regiones de España (regiony Hiszpanii, wspólnoty autonomiczne) sprawiają, że jest to kultura niezwykle barwna, interesująca i zaskakująca na każdym kroku. Nie sposób w kilku zdaniach podsumować tradycji, obyczajów i dorobku tego pięknego kraju. Są jednak symbole, które niezmiennie od pokoleń stanowią jego wizytówkę. Te charakterystyczne wzory, przedmioty, praktyki czy też dania z dumą prezentowane są przez hiszpańską społeczność. Spotkasz je na strojach ludowych, w restauracjach, barach, na ulicach miast, czy też na przedmiotach codziennego użytku. Postanowiliśmy podzielić ten rozległy temat na dwie części. Z pewnością w każdej znajdziesz fragmenty i informacje, które zgłębią Twoją dotychczasową wiedzę o symbolice i utartych tradycjach hiszpańskiej ludności. 

Symbole narodowe Hiszpanii – duma każdego obywatela

Nie będzie wielkim zaskoczeniem dla czytelnika, jeśli pierwsze miejsca najważniejszych los símbolos de España (symbole Hiszpanii) zajmą flaga, tarcza (godło) i hymn narodowy. Dla każdego obywatela, który z dumą reprezentuje swój kraj, te trzy symbole stanowią drogocenną wartość. Flaga określa naszą narodowość, tarcza naszą historię, a hymn pozwala nam wyrazić siebie i towarzyszące emocje w ważnych momentach życia. Hiszpanie są bardzo mocno związani z symbolami narodowymi. Hiszpańska flaga wisi na tarasach i oknach wielu domów i mieszkań przez 12 miesięcy w roku. Jest przedmiotem dumy z narodu, szczęścia i szacunku. Bez wątpienia taki podziw i poszanowanie symboli narodowych powinien być dla każdego obcokrajowca wzorem godnym do naśladowania. Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję doświadczyć na własnej skórze poczucia bliskości i ogromnego przywiązania Hiszpana do swojego kraju, to doskonale wiesz, że jest to więź bardzo silna i emocjonalna. Wiele osób przybywających do Hiszpanii zarówno w celach turystycznych, jak i z zamiarem osiedlenia się na tym terenie, jest pełnych podziwu i szacunku do tak wyraźnego akcentowania swojej narodowości i jej symboli przez Hiszpanów.  

Flaga i Tarcza Hiszpanii – La bandera y el escudo

Wystarczy spojrzeć na la Bandera de España (flaga Hiszpanii) i umieszczoną na płótnie tarczę, aby zrozumieć, że w tym jednym miejscu, za pomocą sztuki ukryto bogactwo historyczne i kulturowe kraju. Tarcza, zamek, łańcuch, lew, kwiat granatu, Słupy Herkulesa, korona cesarska i królewska to symbole hiszpańskiej walki o wolność i niezależność. To znaki podkreślające władzę monarchii, siłę i waleczność narodu. El escudo (tarcza, herb) Hiszpanii z pewnością nie należy do prostych symboli. Kryje w sobie średniowieczną historię walk o wyzwolenie i suwerenność. Naprawdę warto poświęcić swój czas, aby zagłębić się w symbolikę i znaczenie hiszpańskiego herbu. To świetna lekcja historii dla każdego, kto lubi wdrażać się w fakty historyczne danego kraju.

Dobrze wszystkim znana la bandera de España (flaga Hiszpanii), podzielona została na trzy prostokątne pasy w kolorach: czerwony – żółty – czerwony. Nieoficjalnie mówi się, że barwy te nawiązują do trwającej od wieków tradycji corrida de toros (walka byków). Czerwony jest symbolem toreadora, jego odwagi i krwi wylanej na arenie, a kolor żółty przywołuje na myśl piasek wysypany w miejscu walk byków. Być może, jest to tylko jedna z licznych teorii niemających nic wspólnego z prawdziwym przesłaniem, a być może w tych opowieściach tkwi ziarno prawdy. 

Hymn – Himno Nacional

La Marcha Granadera albo inaczej Marcha Real Española (Hiszpański Marsz Królewski) to jedno z najbardziej charakterystycznych symboli państwowych Hiszpanii. Zastanawiasz się, dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Co sprawia, że jest on tak wyjątkowy, a nawet lekko szokujący dla ludzi na całym świecie? Otóż, bez wątpienia brak tekstu czyni ten 200-letni utwór zaskakującym dla słuchacza i nietypowym hymnem narodowym. Warto wspomnieć, że na całym świecie tylko trzy kraje w swoim hymnie narodowym nie używają słów. Jednak według wielu Hiszpanów w tym przypadku piękna melodia zastępuje więcej niż tysiąc słów. Nuty niosą przekaz i siłę do walki o dobro, zwycięstwo i szczęście narodu. 

Lata płyną, a jednak niezmiennie hymn hiszpański pozbawiony jest tekstu. Nie pomogły tysiące listów i wniosków lądujących w skrzynkach Ministra Kultury. Rezultatu nie przyniosły również oficjalne konkursy, mające na celu wyłonienie autora tekstu do hymnu. Żadna z propozycji nie zyskała pełnej aprobaty rządu i społeczeństwa. I choć chętnych twórców treści hymnu i pomysłów wciąż przybywa to melodia rozbrzmiewa samodzielnie na arenach, scenach i stadionach narodowych. Hymn bez słów jest tak niespotykany, że ciężko zrezygnować z takiej wyróżniającej kraj wizytówki. Z pewnością na przestrzeni lat powstało mnóstwo wartościowych tekstów, które godnie reprezentowałyby Hiszpanię na każdej uroczystości, jednak nie byłoby to wówczas już zjawisko tak wyjątkowe i niepowtarzalne. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że unikanie zmian w tym przypadku, jest zamierzone i całkowicie świadome.  

Każdy z omówionych wyżej symboli nierozerwalnie związany jest z historią wojskową (militarną) Hiszpanii. Oficjalne znaki reprezentują konstytucyjną siłę państwa, honor ojczyzny i niezwyciężony hart ducha. To symbole armii, walki i odwagi – dziedzictwo wszystkich Hiszpanów. 

Główne źródła:

http://www.saliralaire.es/media/singularinfo/files/2018/10/10/Los-simbolos-del-estado-español.pdf

http://www.saliralaire.es/articulo/informes/simbolos-espana-bandera-escudo-himno/20181010224548004474.html

https://es.wikipedia.org/wiki/Escudo_de_España

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Hiszpanii

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Hiszpanii

https://www.red2000.com/spain/region/1index.html

Autor: Sylwia Wójcik