5/5 - (1 vote)

Współcześni właściciele zwierząt domowych mają coraz większą świadomość poprawnej komunikacji ze swoimi pupilami. Aby zrozumieć potrzeby czworonogów, a nierzadko i rozwiązać ich problemy, niezbędna jest konsultacja z behawiorystą. Czy warto postawić na wykształcenie w tym zakresie i zostać cenionym ekspertem zwierząt?

Zrozumieć czworonoga

Aktualnie zapotrzebowanie na specjalistów od zwierzęcych zachowań jest ogromne. Właściciele psów czy kotów chcą nawiązywać z nimi lepsze relacje, rozumieć mowę ciała oraz ich emocje. Taka wiedza pozwala na korygowanie bieżących błędów i wychowywanie czworonoga na mądrego towarzysza życia. Studia podyplomowe behawiorystyka podnoszą kompetencje dotyczące edukacji właścicieli zwierząt domowych, a także umożliwiają kształcenie innych specjalistów w tym zakresie.

Psychologia zwierząt pod lupą

Umiejętność poprawnego diagnozowania problemów behawioralnych zwierząt wymaga specjalistycznej wiedzy. W trakcie realizacji programu kierunkowych studiów podyplomowych słuchacze uczą się właściwie interpretować sygnały wysyłane przez zwierzęta domowe, a także poznają skuteczne metody na ich niwelowanie.

Behawiorystyka to kierunek dedykowany miłośnikom psów i kotów, a także osobom, które pracują lub zamierzają rozpocząć pracę z czworonogami. Wiedzę mogą zgłębić również osoby na co dzień pracujące z psami, tj. policjanci, strażacy, celnicy, pracownicy Straży Granicznej, a także terapeuci i pedagodzy. W trakcie realizacji studiów słuchacze dokładnie poznają zachowania zwierząt i metody behawioralne, którymi można skutecznie wyeliminować problemy związane z agresją, brakiem socjalizacji czy nadmierną ekscytacją.

Plan studiów – kompleksowa wiedza na jednym kierunku

Studia podyplomowe na kierunku behawiorystyka można rozpocząć w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Uczelnia oferuje kompleksowy kurs maksymalnie wypełniony merytoryczną wiedzą, którą przekazują doświadczeni praktycy. Plan studiów podzielono na 7 bloków, a każdy z nich omawia odrębne kwestie związane z behawiorystyką. Słuchacze opanują podstawy psychologii zwierząt, zgłębią zagadnienia wiązane z żywieniem, omówią jednostki chorobowe i metody udzielania pierwszej pomocy, poznają też pozytywne metody szkoleniowe i ćwiczenia socjalizacyjne.

Ponadto zarówno psom, jak i kotom poświęcono osobne zagadnienia. W obu przypadkach słuchacze zgłębią typowe dla danego gatunku kwestie, by móc je wykorzystać w praktyce jako ekspert konsultacji behawioralnych. W programie nie zabrakło również zagadnień poświęconych zwierzętom bezdomnym i schroniskowym, a także innym zwierzętom domowym – gryzoniom, ptakom i królikom.

Praktyka w toku nauczania

Studia podyplomowe trwają dwa semestry i w tym czasie słuchacze będą na bieżąco uczestniczyć w praktycznych zajęciach z czworonogami. Władze uczelni zapewniają towarzystwo psich uczniów niezbędnych do odbywania praktyk, istnieje także możliwość przyprowadzenia własnego psa, o ile nie sprawia on problemów behawioralnych i nie stanowi zagrożenia dla pozostałych uczestników. Warunkiem dopuszczenia psa do udziału w zajęciach jest pozytywna konsultacja z trenerem.