Chcesz dowiedzieć się, jak szybko zapamiętać słówka z wybranego języka czy zakresu tematycznego? W naszym artykule znajdziesz informacje, co robić i dlaczego warto.
Jak skutecznie uczyć się słownictwa
Słowa mają moc! Im większy ich zasób, tym więcej możliwości. Jeśli więc chcesz się rozwijać i prowadzić ciekawsze, bardziej żywiołowe rozmowy w wybranym języku, koniecznie wzbogać swój słownik. Bez znaczenia w tym przypadku jest to, czy uczysz się angielskiego, włoskiego czy czeskiego – istnieją metody i narzędzia, pomocne w szybszym osiąganiu każdego celu językowego. Korzystaj z nich, aby ułatwić sobie przyswajanie wiedzy.
Narzędzia i sposoby na to, jak szybko uczyć się słówek
- Fiszki – to bardzo skuteczna metoda przyswajania nowych słów. Korzystając z nich, możemy efektywnie zapamiętywać słownictwo i rozwijać umiejętności językowe. Fiszki znajdziesz w każdej większej księgarni lub sklepach internetowych. Możesz także pociąć zwykłą kartkę papieru i na jednej stronie napisać wyraz w danym języku, a na drugiej jego tłumaczenie. To świetne narzędzie, jeśli zastanawiasz się, jak szybko nauczyć się słówek z angielskiego czy innego wybranego języka obcego.
- Tablice – klasyczne tablice korkowe bardzo często zdobią ściany w naszych domach. Być może masz już jedną z nich we własnym pokoju czy kuchni. Wykorzystaj ją, aby przyswoić wiedzę w komfortowy sposób. Do korkowej powierzchni przypnij karteczki ze słówkami, których chcesz się nauczyć. Dzięki temu, że to przedmiot znajdujący się zazwyczaj na widoku, często będziesz mieć okazję, aby zerkać na zapisane wyrazy. W ten sposób znacznie szybciej przyswoisz materiał. Jeśli wolisz bardziej nowoczesne rozwiązania, sprawdź też tablice magnetyczne lub flipcharty – ich powierzchnie pozwolą Ci w wygodny sposób tworzyć notatki za pomocą dedykowanych markerów.
- Mapy myśli – czasochłonna, lecz bardzo skuteczna technika, przydatna nie tylko, gdy szukasz pomysłu, jak uczyć się słówek – to świetny sposób przyswojenia dowolnego zagadnienia, a także doskonały trening całego umysłu. Stosując ją, zapisujemy na kartce jedno słowo, a następnie rysujemy rozgałęzienia, rozkładając je na czynniki pierwsze. Dzięki pełnemu skupieniu i wsparciu wizualnemu, znacznie prościej zapamiętać znaczenie konkretnego wyrazu.
- Wielokrotne przepisywanie tych samych słów – to metoda, którą polubią szczególnie wzrokowcy. Korzystając z niej, staraj się wypowiadać dany wyraz na głos. Im więcej zmysłów uruchomisz, tym szybciej przyswoisz pożądane słownictwo.
- Czytanie i słuchanie w danym języku – stała styczność z językiem, którego się uczysz to bardzo dobry pomysł. Warto na co dzień sięgać po obcojęzyczne książki lub artykuły i słuchać podcastów czy piosenek. Śmiało, możesz też włączać filmy z napisami lub oglądać je w oryginale. Dzięki temu znacznie szybciej wzbogacisz swój słownik.
- Podpisywanie domowego wyposażenia – dość ciekawą metodą nauki słownictwa związanego z domem jest podpisywanie przedmiotów, które znajdują się w różnych pomieszczeniach. Do tego celu można wykorzystać łatwe do przyczepienia karteczki Post-it. Zapisz na nich odpowiedni wyraz i umieść je na wybranej powierzchni. Tym sposobem każde korzystanie z czajnika czy lodówki stanie się okazją do powtórki użytecznych słówek.
- Kurs lub korepetycje – niektórzy potrzebują więcej motywacji do nauki. Zdobyć ją można na zajęciach, które wymagają regularnego zaglądania do materiału i przyswajania go, aby móc osiągać kolejne poziomy znajomości języka. Może to dobry moment, aby poszukać dla siebie korepetytora?
- Rozmowa w danym języku – jeżeli nie chcesz zapisywać się na indywidualne lekcje z nauczycielem, a zależy Ci na okazjach do ćwiczeń, możesz poszukać alternatywnego rozwiązania, takiego jak nawiązanie kontaktu z kimś, kto chciałby podszkolić się ze znanego przez Ciebie języka i przy okazji biegle włada tym, którego Ty się uczysz. Możecie umówić się na dwujęzyczną rozmowę lub podzielić spotkanie na dwie części językowe. To świetny sposób, aby budować nowe relacje i wykorzystać znane już słówka w praktyce!
- Ucz się krócej, ale częściej – jeśli masz możliwość, postaraj się poświęcać choćby po 30 minut dziennie na lekcję. To zdecydowanie lepsza opcja niż jedna półtoragodzinna sesja raz w tygodniu.
- Pisanie – czy lubisz pisać dziennik? A może tworzysz rozbudowane listy zakupów? Jeśli tak, od dzisiaj możesz robić to w innym języku. Koniecznie wypróbuj tę metodę, niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak uczyć się słówek z angielskiego, czy po prostu chcesz na własnej skórze przekonać się, jak szybko nauczyć się słówek z każdego innego obszaru językowego, łącząc to przy okazji z wykonywaniem codziennych czynności.
- Wyjazd – jak szybko coś zapamiętać? W sytuacji bez wyjścia! Nie ma wątpliwości, że w obcym kraju jest się zmuszonym do przyspieszonej asymilacji i nauki. To dość ekstremalny sposób poszerzenia zasobu słownictwa, ale jeśli akurat marzysz o pracy lub nauce poza granicami kraju, może warto zrealizować swoje potrzeby?
Nauka słówek wymaga cierpliwości i systematyczności – nie spodziewaj się, że po jednej lekcji będziesz wszystko wiedzieć. Z pewnością jednak podane wyżej propozycje metod i narzędzi ułatwią Ci przyswojenie każdego materiału. Możesz wybrać kilka opcji, łącząc je ze sobą dowolnie. Najważniejsze, aby wybrane sposoby sprawiały Ci przyjemność i motywowały do regularnych lekcji. Pamiętaj, że im więcej powtórek, tym lepsze efekty.