Czy logopedia to dobry kierunek studiów?

0
413
5/5 - (1 vote)

Że specjalizacja jest ważna, mało powiedziane. Pytanie tylko, czy kariera logopedy w Polsce się opłaca. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. Sprawdźmy, czy warto zacząć studia logopedia online.

Logopedia w Polsce

W kraju nad Wisłą nie brakuje dzieci z zaburzeniami mowy. Uważa się nawet, że jest ich więcej niż kiedyś. Wszystkie potrzebują profesjonalnej terapii logopedycznej. Bez tego trudno liczyć na poprawę rozwoju mowy, a im wcześniej proces się zacznie, tym lepiej. Dlatego kolejki do logopedy bywają czasami długie. Jednocześnie logopedia ogólna oraz inne specjalności (neurologopedia np.) nie są aż tak popularnymi kierunkami studiów. W efekcie należy się spodziewać, że zapotrzebowanie na logopedów w Polsce nie będzie szło w parze z ilością fachowców.

Opłacalność wykonywania zawodu logopedy

Powyższe to bez wątpienia problem, zwłaszcza dla rodziców. Dla innych zaś taka sytuacja może stanowić nie lada okazję. Fachowe wykształcenie z zakresu komunikacji językowej pozwoli bowiem uzupełnić braki na rynku, co z kolei pozwoli zarobić. Rzecz w tym, że już dziś jest wiele opcji zatrudnienia. Logopedia może być praktyką całkowicie prywatną we własnym gabinecie, ale i w poradniach psychologiczno-pedagogicznych potrzebni są absolwenci studiów tego typu. Podobnie można powiedzieć o przedszkolach. Zwłaszcza prywatne placówki oświatowe kładą duży nacisk na leczenie zaburzeń mowy u dzieci, co może stanowić część ich oferty. Co to oznacza w praktyce? Pieniądze.

W publicznych instytucjach trudno oczekiwać wysokich zarobków, aczkolwiek rosnące możliwości w sektorze prywatnym to już inna para kaloszy. Dziś to zarobki rzędu ok. 6000 zł, jednak 25% logopedów może liczyć na więcej. Wiele zależy od doświadczenia, oczywiście, jak i konkretnego zapotrzebowania pracodawcy. W prywatnym gabinecie zaś przykładowa cena diagnozy logopedycznej to ok. 150 zł, podczas gdy wczesna interwencja logopedyczna to już ok. 180 zł za godzinę. Czy to kiepski zarobek?

Logopedia podyplomowo

Jak widać powyżej, studia na kierunku logopedia mogą okazać się dobrą inwestycją. Tym bardziej że praktykę prywatną niektórzy łączą z pracą w ośrodkach publicznych. W niektórych przypadkach porady logopedyczne online również mogą przynieść zyski. Jednak nic z tego nie jest możliwe bez odpowiedniego wykształcenia. Na szczęście ukończenie studiów podyplomowych w dobrej szkole wystarczy, aby móc wykonywać zawód logopedy na przyzwoitym poziomie.

Jeśli chodzi o czas, studia podyplomowe logopedia trwają zwykle 4 semestry, czyli ponad 600 godzin nauki. To niewielki nakład czasu w stosunku do korzyści. 4 semestry wystarczą do poznania lingwistycznych podstaw logopedii, neuropsychologii, fizjologii narządu głosu i słuchu… Naturalnie, zajęcia praktyczne i nowoczesne metody terapii logopedycznej również stanowią elementy studiów. Warto dokładnie przejrzeć cały program, ponieważ nie we wszystkich uczelniach jest taki sam.

Studia podyplomowe online

Zważywszy na współczesny tryb życia, logopedia podyplomowa w trybie online to całkiem atrakcyjna propozycja. W przypadku tej specjalności nie ma potrzeby uczestnictwa na typowych zajęciach na auli, co oznacza dużą wygodę i oszczędność czasu na dojazdy. Wystarczy mieć komputer z dostępem do internetu i to wszystko. Warto przy tym zauważyć, że stosowne praktyki zawodowe są zwykle wymagane do uzyskania zaliczenia. Tak to powinno wyglądać w dobrych szkołach przynajmniej. Jeśli jakaś uczelnia tego nie wymaga, lepiej od razu poszukać innej placówki.