Co znajduje się w podstawie programowej w przedszkolu?

0
150
4.5/5 - (2 votes)

Przedszkole to dla dzieci wstęp do dalszej edukacji. To właśnie na tym etapie kształcenia możliwe jest zdobycie wielu umiejętności, które przydadzą się w dalszej nauce. Dlatego tak ważna jest podstawa programowa, do której stosują się poszczególne placówki. Dowiedz się, czego mogą nauczyć przedszkola i jakie dodatkowe zajęcia wprowadzają najlepsze jednostki niepubliczne.

Główne założenia podstawy programowej w przedszkolu

Wszystkie placówki wychowawczo-edukacyjne są objęte przepisami prawa i działają zgodnie z podstawą programową do przedszkola. Dokument opracowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wyznacza, co należy uwzględniać w prowadzeniu zajęć i na jakich aspektach rozwoju najmłodszych się skupić. Program nauczania w przedszkolu ma na celu przede wszystkim wspieranie rozwoju: społecznego, fizycznego, emocjonalnego oraz poznawczego.

Głównym celem opracowanej podstawy jest przygotowanie dzieci do dalszej edukacji już w szkole podstawowej. Dziecko kończące przedszkole w wieku 6 lat powinno wykazywać się następującymi kompetencjami:

 • Łatwo komunikować swoje potrzeby fizjologiczne
 • Aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych
 • Utrzymywać porządek wokół siebie
 • Samodzielnie się ubierać
 • Posiadać sprawność pozwalającą na naukę czytania i pisania
 • Rozpoznawać litery
 • Recytować wierszyki
 • Mieć zdolność łatwego opisywania wydarzeń
 • Potrafić liczyć do 10
 • Rozwiązywać proste zagadki logiczne
 • Mieć świadomość własnych emocji
 • Potrafić poradzić sobie bez rodziców przez dłuższy czas
 • Znać podstawy komunikacji z osobami starszymi i rówieśnikami

Podstawowy program nauczania w przedszkolu ma na celu zapewnienie każdemu podopiecznemu równego startu. Dziecko dzięki licznym zajęciom jest w stanie zdobywać kolejne kompetencje. Edukacja na etapie przedszkolnym wyraźnie wpływa na rozwój najmłodszych. Każdy dzień uczestnictwa w zajęciach przedszkolnych to możliwość zdobycia nowych umiejętności.

Prywatne przedszkole Wrocław – gwarancja rozszerzonego programu nauczania

Rodzice, którym zależy na jeszcze lepszym przygotowaniu do etapu szkolnego swoich pociech mogą wybrać niepubliczne przedszkola. Najlepsze placówki poza realizowaniem podstawy programowej przygotowanej przez MEN wprowadzają także liczne zajęcia dodatkowe. W zależności od profilu przedszkola istnieje możliwość rozwoju na różnorodnych płaszczyznach.

Bardzo popularne są obecnie przedszkola językowe. Umiejętność sprawnego komunikowania się w językach obcych to nie tylko kompetencja przydatna w szkole, ale również w dorosłym życiu. Dlatego też takie placówki jak przedszkole FSA znajdujące się we Wrocławiu oferują zajęcia językowe dla najmłodszych. Nauka języka angielskiego oferowana przez prywatne przedszkole Wrocław odbywa się poprzez zabawę i wykorzystanie pomocy edukacyjnych. Najmłodsi już na etapie przedszkolnym mogą poznać podstawowe słówka, a także nauczyć się opowiadania prostych historii po angielsku.

Uznaniem cieszą się także zajęcia informatyczne. Nowe technologie towarzyszą obecnie na każdym etapie życia. Dlatego warto już od najmłodszych lat przekazywać wiedzę techniczną, która przyda się w przyszłości. Dzieci w przedszkolu mogą nauczyć się obsługi podstawowych programów i bezpiecznego korzystania z sieci.

Niektóre przedszkola stawiają także na wzmożony rozwój fizyczny. W myśl powiedzenia „w zdrowym ciele zdrowy duch” najlepiej w młodym wieku zaszczepić zamiłowanie do aktywności fizycznej i sportu. Różne zabawy ruchowe i aktywności pozwalają najmłodszym rozwijać się w prawidłowy sposób i uniknąć wielu problemów zdrowotnych w przyszłości.

W zależności od potrzeb można również znaleźć prywatne przedszkole we Wrocławiu, które zaproponuje wiele innych zajęć wpływających na rozwój maluchów. Warto tym samym dokładnie sprawdzić ofertę poszczególnych placówek, aby znaleźć te najbardziej odpowiadające potrzebom i zainteresowaniom dzieci.

Sprawdź ofertę przedszkola FSA: www.fsa.edu.pl/.