5/5 - (1 vote)

Mieszkasz w Krakowie lub jego okolicach? Planujesz uzyskać prawo jazdy kat. B? W takim razie poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Przedstawimy w nim najważniejsze informacje na temat procesu uzyskania prawa jazdy, które pomogą Ci się do niego przygotować. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto posiadać prawo jazdy?

Prawo jazdy to dokument, którego posiadanie przynosi szereg korzyści:

– daje wolność i niezależność – dzięki niemu możemy samodzielnie podróżować, bez konieczności korzystania z transportu publicznego lub proszenia kogoś o podwiezienie. Co ważne, wcale nie musimy posiadać auta. Możemy przecież jeździć autem rodziców lub w razie potrzeby wynająć samochód w jednej z wielu wypożyczalni.
– prawo jazdy to atut na rynku pracy – w dzisiejszym świecie trudno wręcz wyobrazić sobie pracę na wielu stanowiskach bez prawa jazdy. Żyjemy w ciągłym ruchu, stąd prawo jazdy kategorii B jest coraz częściej wręcz niezbędne. Kurs prawa jazdy jest zatem jedną z tych rzeczy, którymi warto się zainteresować zaraz po uzyskaniu pełnoletności. Każda szkoła jazdy Kraków oferuje kursantom nowoczesną formą szkolenia, jazdy doszkalające, jak również flotę aut, która sprzyja początkującym kierowcom.

Z jakich etapów składa się proces zdobycia prawa jazdy?

Proces zdobycia prawa jazdy kategorii B składa się z kilku etapów, które należy przejść w określonej kolejności. Są to odpowiednio:

– załatwienie formalności – kandydat musi mieć ukończone 18 lat, posiadać dowód osobisty, przejść badania lekarskie i psychologiczne, uzyskać profil kandydata na kierowcę (PKK),
– ukończenie 30 godzin zajęć teoretycznych, które dotyczą takich tematów jak: przepisy ruchu drogowego, zasady bezpieczeństwa, pierwsza pomoc, budowa i obsługa pojazdu, oraz psychologia kierowcy. Szkolenie teoretyczne kończy się egzaminem teoretycznym, który składa się z 32 pytań testowych, z których trzeba poprawnie odpowiedzieć na 26.
– ukończenie szkolenia praktycznego – które składa się z 30 godzin jazdy w towarzystwie instruktora nauki jazdy. Zajęcia praktyczne mają na celu nauczyć kandydata takich umiejętności jak: ruszanie i zatrzymywanie pojazdu, zmiana biegów, skręcanie, parkowanie, cofanie, jazda po rondzie, jazda w ruchu miejskim. Po ukończeniu szkolenia praktycznego zdaje się egzamin praktyczny, który składa się z dwóch części: jazdy na placu manewrowym i jazdy w ruchu drogowym.
– odbiór prawa jazdy – po zdanym egzaminie można odebrać swój dokument w starostwie powiatowym po około 2 tygodniach od egzaminu praktycznego. Aby uzyskać prawo jazdy Kraków będziemy potrzebować kilku tygodni oraz wniesienia opłaty ok. 3000 zł w zależności od tego, który ośrodek szkolenia kierowców wybierzemy.

Na co zwracać uwagę wybierając ośrodek szkolenia kierowców?

Wybór ośrodka szkolenia kierowców (OSK) jest bardzo ważny, ponieważ może mieć wpływ na jakość i efektywność nauki jazdy. Przy wyborze OSK, warto zwrócić uwagę na takie kryteria jak:

– lokalizacja – nauka jazdy Kraków będzie łatwiejsza, jeśli wybierzemy OSK, znajdujący się blisko naszego miejsca zamieszkania, pracy lub szkoły, aby nie tracić czasu i pieniędzy na dojazdy,
– cena – ceny kursów prawa jazdy mogą się różnić w zależności od OSK, dlatego warto porównać oferty kilku ośrodków. Pamiętajmy jednak, że cena nie jest jedynym kryterium wyboru. Należy zwrócić także uwagę na to, co jest wliczone w cenę kursu np. materiały dydaktyczne, jazdy doszkalające itp.
– opinie na temat ośrodka – opinie byłych kursantów mogą być bardzo pomocne przy wyborze ośrodka, ponieważ pokazują, jak szkolenia wyglądają w praktyce,
– flota pojazdów – czyli auta, na których odbywa się szkolenie praktyczne i egzamin państwowy. Flota pojazdów powinna być nowoczesna, bezpieczna i możliwie liczna Dzięki temu nie będzie problemów z terminami jazd w ramach szkolenia, jak również później podczas egzaminu. .
– kadra instruktorów – dobry instruktor powinien mieć nie tylko odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Powinien także być cierpliwy, komunikatywny, elastyczny. Dzięki temu sama nauka i egzamin na prawo Jazdy Kraków będą dużo mniej stresujące.

Podsumowanie

Jak widać, zdobycie prawa jazdy kategorii B nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że spełniamy wymagania formalne (wiek, badania oraz opłata), ukończymy szkolenie teoretyczne i praktyczne, oraz zdamy egzamin państwowy. Cały proces zdobycia prawa jazdy trwa z reguły kilka tygodni w zależności od częstotliwości umówionych jazd. Dużym ułatwienie w drodze po prawo jazdy jest też wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców. Jeśli masz 18 lat i chcesz zyskać większą niezależność w przemieszczaniu się, nie zwlekaj i zacznij poszukania najbliższego ośrodka, w którym uzyskasz prawo Jazdy Kraków