5/5 - (1 vote)

W poszukiwaniu idealnego projektu domu musimy dokonać licznych wyborów. Po pierwsze, czy preferujemy parterówki, czy domy z poddaszem? Kolejne decyzje to rodzaj dachu, technologia budowy, wielkość i ilość pokoi. Nie mniej ważną kwestią jest lokalizacja na planie domu pokoju dziennego. Dla dobrze nasłonecznionych działek optymalnym wyborem są projekty domów z południową ekspozycją salonu. Jednym z takich przykładów jest Dom przy Słonecznej 14.

 Dom przy Słonecznej 14 – rzut parteru

Dom przy Słonecznej 14

Harmonijne wnętrze pełne słonecznych promieni.

Przyglądając się planom domu na pierwszy rzut oka rzuca się precyzyjny podział wnętrza na strefę dzienną – zlokalizowaną od frontu i przytulną część sypialnianą, umieszczoną z tyłu budynku. Takie ułożenie pomieszczeń jest preferowane w przypadku dobrze nasłonecznionej działki budowlanej z wjazdem od południa. Salon umieszczony od frontu gwarantuje obecność naturalnego światła dziennego od wschodu do zachodu słońca. Wnętrze Słonecznej 14 dodatkowo absorbuje go znacznie więcej dzięki zaprojektowanej stałej witrynie na frontowej ścianie domu. Duże przeszklenia, zarówno z przodu, jak i z boku, w postaci tarasowych drzwi, sprawiają że otwarta strefa dzienna będzie miejscem, w jasnym i pełnym naturalnego światła słonecznego. Dobrze doświetlona jest również kuchnia, która posiada osobne drzwi, przez które można wyjść na taras. Na czterdziestu metrach kwadratowych zaplanowano odpowiednio dużo miejsca, by zmieściła się wygodna sofa narożna, jadalniany stół, klimatyczny kominek i kuchnia z wyspą roboczą. Do otwartego livingroomu przylega kompletnie wyposażona łazienka.
Wygodną strefę nocną tworzą trzy sypialnie oraz duży pokój kąpielowy z narożną wanną i miejscem na pralkę. Każdy pokój posiada drzwi, dzięki czemu dostęp do zielonej strefy ogrodu nie jest ograniczony. Taki układ wnętrza jest korzystny, gdy dom jest posadowiony wejściem od południa lub od wschodu. Gdy mamy działkę o innej orientacji możemy wybrać lustrzaną wersję domu, z garażem po lewej stronie.

 Dom przy Słonecznej 14 – rzut parteru

Dom przy Słonecznej 14 – rzut parteru

Nowoczesny styl, energooszczędne rozwiązania

Nowoczesne domy kładą duży nacisk na innowacyjne rozwiązania pozwalające obniżyć koszty użytkowania budynku. Współczesne normy dla budynków zmierzają w stronę ograniczenia emisyjności i niskoenergetyczności nowo powstałych domów. Aby budynek mógł spełniać odpowiednie parametry niezbędne jest zastosowanie większego ocieplenia ścian, odpowiedniej jakości stolarki okiennej i drzwi oraz zastosowanie nowoczesnych metod ogrzewania. W Domy przy Słonecznej 14 mamy do wyboru aż trzy metody ogrzewania. Inwestor może wykorzystać podstawowy projekt ogrzewania gazowego, lub skorzystać z dwóch alternatywnych schematów kotłowni na paliwo stałe, lub pompę ciepła. Dla zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii i wykorzystaniem ich w swoim domu przygotowano dodatkowo dwa kolejne rozwiązania. Energię elektryczną możemy uzyskać dzięki instalacji fotowoltaicznej, a ciepłą wodę użytkową dla potrzeb gospodarstwa domowego po zastosowaniu instalacji solarnej. Aby zapewnić czyste powietrze w domu przez cały rok, a jednocześnie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem, możemy zastosować również projekt wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Nowoczesne projekty domów, poza zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, prezentują również ciekawa estetykę wykończenia zewnętrznego. Przy Słonecznej 14 dominuje biało-czarna kolorystyka przełamana naturalnymi, drewnianymi akcentami, stolarka w kolorze inox i okładziną elewacyjną w barwach betonu architektonicznego. Projekt posiada liczne i szerokie przeszklenia, co również jest wyznacznikiem nowoczesnego myślenia o projektowaniu domów jednorodzinnych.

 Dom przy Cyprysowej 14 – widok od strony ogrodu

Dom przy Cyprysowej 14 – widok od strony ogrodu

Dom przy Słonecznej 14 jest jednym z projektów domów parterowych z popularnej kolekcji autorskiej pracowni projektowej GALERIADOMOW.PL. Są to projekty domów o powierzchni użytkowej od 117 do 130 m², z pojedynczym garażem, lub bez garażu. Występują w wersji z dachem czterospadowym, lub symetrycznym dachem dwuspadowym. Pełna oferta parterowych projektów domów z kolekcji przy Słonecznej dostępna jest na stronie https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow-przy-slonecznej