Jeden język to za mało

W XXI wieku znajomość języków obcych nie jest już przywilejem dla wybranych, a koniecznością, która pozwala zaistnieć na rynku pracy i w wyraźny sposób wyróżnić się z tłumu.

Biegła znajomość angielskiego nie jest już wystarczającym atutem, którym można pochwalić się przed potencjalnym pracodawcą, czy nawet przed znajomymi i krewnymi. Język ten, lepiej lub gorzej, zna większość społeczeństwa, a jego opanowanie jest warunkiem koniecznym przy próbie znalezienia pracy w jakiejkolwiek korporacji. Jako że prestiż angielskiego gwałtownie spada, przy jednoczesnym umocnieniu się jego roli jako uniwersalnego języka międzynarodowego, warto nauczyć się jeszcze innego języka obcego, który po pierwsze wyróżni Cię z tłumu, po drugie, przyda się w życiu codziennym. Każdy nowy język to dodatkowy atut i trudno mówić tu o wyższości jednego języka nad drugim. Cokolwiek wybierzecie, nawet jeśli jest to rzadki język azjatycki, będzie to inwestycja w siebie. Wystarczy tylko przyłożyć się do nauki i z pasją i zapałem szlifować nabywane umiejętności.

Czemu nie francuski?

Co więc wybrać, skoro każdy język dobry? – spytacie. Najlepiej poszukać wśród języków, które w jakiś sposób nam się podobają: brzmią miło dla ucha, kojarzą nam się z wakacjami z dzieciństwa lub ulubionym aktorem czy piosenką. Dla osób, którym na te hasła w umyśle pojawia się Francja i francuski mam kilka argumentów, które umocnią ich wybór. Jeśli więc po głowie chodzi Ci rozpoczęcie kursu z francuskiego, ale nie czujesz się przekonany/a i podświadomie przerażają Cię dziwne, długie francuskie wyrazy, które czytamy jak jedną sylabę, poniższy poradnik rozwieje twoje wątpliwości. Francuski to język idealny nie tylko dla miłośników kuchni i romantycznych piosenek. Istnieje wiele innych powodów, dla których warto ten język znać. Oto najważniejsze z nich.

Język międzynarodowy

Z pewnością miano to przysługuje językowi francuskiemu. To 9. najczęściej używany język na świecie. Porozumiemy się za jego pomocą nie tylko we Francji, ale i w m.in. Belgii, Szwajcarii, Kanadzie, Maroku, Tunezji i krajach Afryki Środkowej, krótko mówiąc to język urzędowy w aż 32 krajach. Można wysnuć z tego wniosek, że w wielu miejscach świata język ten przyda nam się w codziennej komunikacji. A już na pewno przyda się w Unii Europejskiej, gdzie jest jednym z trzech oficjalnych języków urzędowych. Jeśli marzy Ci się praca w którejś z organizacji europejskich, znajomość francuskiego jest warunkiem koniecznym do spełnienia tych pragnień. Jakby tego było mało francuski to także język oficjalny w ONZ, UNESCO, NATO i w Czerwonym Krzyżu. Siedziby wielu międzynarodowych organizacji znajdują się w miastach francuskojęzycznych (np., Strasbourg, Bruksela, Luxembourg). Nie da się ukryć, że znajomość francuskiego w dosłowny sposób otwiera drzwi do wielkiego świata.

Praca z francuskim

Znajomość języka francuskiego nie tylko przyda się w organizacjach rządowych. Jeśli chcesz wyróżnić się na rynku pracy, to certyfikat z francuskiego z pewnością Ci w tym pomoże. W Polsce od kilku lat w prawie wszystkich firmach outsourcingowych wciąż potrzeba osób z płynną znajomością francuskiego. A jeśli myślisz o wyjeździe za granicę, to wiele międzynarodowych spółek, nie tylko mających siedziby we Francji, również poszukuje specjalistów z tymże językiem. I nie mówimy tu tylko o osobach z wyższym wykształceniem – wiele firm budowalnych i spedycyjnych rozgląda się za fachowcami władającymi francuskim. A jeśli jakiemuś młodemu absolwentowi szkoły średniej marzy się kariera naukowa, to znajomość języka Moliera może dać mu wstęp na wielkie światowe uniwersytety.

Bonus dla podróżników i miłośników kultury

Francja stoi w czołówce najchętniej i najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. Nic w tym dziwnego, skoro do jej terytorium należy malownicze Lazurowe Wybrzeże, zapierające dech Pireneje i bajkowa dolina Loary. Nie wspominając o historycznych miastach, jak Paryż, Lyon, Strasbourg. Znajomość języka z pewnością ułatwia podróżowanie po Francji i innych frankojęzycznych krajach i pozwala w pełni chłonąć frankofońską kulturę. A o jej bogactwie chyba nikogo uświadamiać nie trzeba. Na całej arenie międzynarodowej znana jest francuska kuchnia, moda, sztuka, literatura, teatr czy muzyka. Znajomość francuskiego pozwoli Ci na dostęp do wszystkich francuskich dzieł kultury w oryginale, a co za tym idzie na ich bezpośredni odbiór i lepsze zrozumienie.

Nowe możliwości

Na koniec warto dodać, że język francuski wcale nie jest taki trudny do opanowania jak się z pozoru wydaje. Po trudnych początkach i ślęczeniem nadzasadami wymowy i pisowni, przychodzi pewna automatyzacja i tempo przyswajania nowych treści wzrasta. Co więcej znajomość francuskiego ułatwia naukę innych języków romańskich, np. włoskiego, hiszpańskiego czy rumuńskiego. A dzięki swojej analitycznej strukturze francuski pomaga w rozwoju krytycznego myślenia, które przyda się we wszystkich dyskusjach i negocjacjach.

Do nauki!

Powyższe argumenty powinny rozwiać wszelkie wątpliwości, czy warto zainwestować swoje siły, pieniądze i czas w naukę francuskiego. Korzyści ze znajomości tego języka są wymierne i przy odrobinie wysiłku po dwóch latach można płynnie rozmawiać na tematy wszelakie z rodzimymi użytkownikami francuskiego oraz aplikować na stanowiska juniorskie ze znajomością tegoż języka. Kto jeszcze się waha, temu dopowiem, że świadomość, jak poprawnie wymówić ciągle w Polsce przejęzyczane nazwy supermarketów Carrefour czy Auchan jest bezcenna!

 

Alicja Barć