Dziś wydawałoby się, że każdy zna język angielski. Na co dzień ze wszystkich stron jesteśmy torpedowani angielskimi napisami czy dźwiękami zaczynając od radiowych piosenek, poprzez filmy na platformach internetowych typu Netflix, czy to nazwy firm, aż do plakietek na produktach oraz ubraniach. Angielski jest wszędzie. No dobrze, ale co to właściwie oznacza dla kogoś, kto chce uczyć się angielskiego? Co znaczy angielski dla początkujących? Patrzysz i umiesz? Nie do końca. Sama ekspozycja na język nie wystarcza, aczkolwiek na pewno pomoże w pewnym stopniu oswoić się z nim, poznać jego charakterystyczne cechy czy powtarzające się elementy.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają się uczyć języka angielskiego (a są tacy) przygotowałam kilka rad. Zapraszam do lektury.

1.    Od czego zacząć? Po pierwsze motywacja.

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, po co to wszystko. Po co, chcę się nauczyć języka angielskiego. Określenie celu pomoże utrzymać motywację w chwilach kryzysu. Możemy się uczyć, bo:

  • Język potrzebny jest nam w pracy – pracujemy z osobami anglojęzycznymi i chcemy się z nimi porozumieć;
  • Chcemy podróżować – język angielski otwiera drzwi do wielu krajów i różnych kultur;
  • Potrzebujemy języka do celów szkolnych – mamy testy, klasówki;
  • Chcemy zrozumieć o czym śpiewa nasz ulubiony artysta

… i wiele innych.

            Dlaczego motywacja jest ważna? Bo nauka języka to nie dwa tygodnie, trzy miesiące, czy rok. Żeby dobrze się posługiwać językiem trzeba kilku lat nauki, włożenia serca, chęci, wytrwałości. Bierz więc pod uwagę fakt, że jest to długotrwały proces. I będą momenty, kiedy nie będzie ci się chciało. A jak przestaniesz się uczyć na dłuższy okres czasu, to często zapomnisz wiele z tego, co już umiałeś. Dlatego ważna jest ciągłość, a do ciągłości musimy być pewni, że jest ważny powód, by to robić.

Angielski dla początkujących – podążaj za marzeniami

2.    Z czego się uczyć? Po drugie materiały.

Często spotkam się z neoficką chęcią natychmiastowego opanowania danego języka. Wielu ludzi myśli, że jak będzie czytać oryginalne książki po angielsku ledwo co zacząwszy naukę, to ‘będą wymiatać’ po paru miesiącach. Uwaga! Taka taktyka nie działa. Dla większości z nas będzie po prostu szkodliwa, bo już na początku naszej przygody z językiem zniechęci nas do podejmowania dalszych prób. Wyobraźmy sobie czytanie książki, gdzie zdanie po zdaniu musimy tłumaczyć prawie każde słowo, bo go nie znamy. Już pomijając fakt bardzo żmudnej pracy, potęguje to tylko wrażenie, że nic nie umiemy. 

Czy masz przez to rozumieć, że nie sięgamy po żadną literaturę w języku obcym dopóki porządnie się go nie nauczymy? W żadnym wypadku! Jest na to świetne rozwiązanie. Wiele wydawnictw oferuje tzw. graded readersczyli książeczki poziomowane. Są to uproszczone wersje światowych dzieł literatury, książeczki kulturowe, biografie itp. W swojej ofercie książki takie mają np. wydawnictwa:

Zachęcam też do korzystania ze stron, które prezentuję newsy ze świata w uproszczonym języku np:

  • News in Levels – ta strona pozwala na (trzystopniowy) wybór najbardziej dopasowanego dla nas pod względem poziomu tekstu – moim zdaniem bomba.
Angielski dla początkujących – Szukaj źródeł inspiracji.

3.    Jak ćwiczyć? Po trzecie interakcja.

Twoje umiejętności korzystania z języka będą się rozwijać, gdy dasz sobie szansę na interakcję. Już kilkanaście minut dziennie rozmowy z kimś w danym języku przyniesie bardzo dobre efekty. Jeśli jesteś całkowicie początkujący wystarczy kilka zdań zamienianych regularnie z inną osobą. Interakcja jest o tyle ważna, że możemy mieć całkiem spory zasób słówek w danym języku oraz posiadać znajomość struktur gramatycznych, ale możemy nie mieć pojęcia, jak ich używać. Język trzeba docierać w kontaktach międzyludzkich, w codziennych sytuacjach. Może zamiast wkuwania 30 nowych słówek warto czasem powalczyć o płynność rozmawiając z innymi?

W wielu miastach Polski można znaleźć puby lub kawiarnie, gdzie organizowane są spotkania w różnych językach. Można wtedy dosiąść się do stolika z wybranym językiem i gadać. Myślę, że warto szukać takich miejsc i korzystać z tej możliwości. Możemy wtedy nie tylko podszkolić się w danym języku, ale poznać nowe osoby, podzielić się doświadczeniami nauki z nimi i dobrze spędzić czas. 

Ps. Jesli nie widziałeś jeszcze naszej świetnej lekcji na blogu o Present Continuous dla początkujących, to właśnie teraz jest najlepszy moment na powtórkę. Artykuł i ćwiczenia znajdziesz tutaj.

Autor: Honorata Turczyn