Korzyści płynące z nauki języka niemieckiego

Nauka języków obcych zawsze niesie za sobą wiele korzyści. W dzisiejszych czasach nie wystarczy posługiwać się jedynie angielskim, dodatkowy język nowożytny jest wręcz niezbędny, aby dostać chociażby lepszą pracę. Na jaki język powinniśmy więc postawić? Na taki, który jest szanowany w Europie, a do tego otworzy nam wiele drzwi do rozpoczęcia kariery międzynarodowej. Jednym z takich języków jest język naszych zachodnich sąsiadów – niemiecki.

Nauka jest na pewno efektywniejsza, jeżeli jasno odpowiemy sobie na pytanie: dlaczego warto się uczyć niemieckiego? Dzięki rozważeniu kilku aspektów i uświadomieniu sobie wszystkich korzyści płynących ze znajomości języka naszych zachodnich sąsiadów nauka stanie się prawdziwą przyjemnością. Sprawdź powody, dla których warto rozpocząć przygodę z językiem niemieckim, a z pewnością da Ci to wiele motywacji już na samym początku nauki.

 

Niemiecki jako jeden z najczęściej używanych języków w Europie

Zacznijmy od przedstawienia kilku liczb. Aktualna ilość mieszkańców Niemiec już dawno przekroczyła 81 milionów, a przecież Niemcy to nie jedyne terytorium, w którym swobodnie porozumiewać się można w języku niemieckim. Niemiecki jest również językiem używanym w Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Luksemburgu. Sumując to wszystko, mamy pewność, że aż 120 milionów Europejczyków biegle posługuje się tym językiem. Co więcej, niemiecki jest również jednym z najczęściej wybieranych języków do nauki przez osoby, które już posiadły znajomość języka angielskiego.

Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie językiem niemieckim w Europie? Powodów jest wiele. Po pierwsze Niemcy są jednym z najważniejszych silników napędowych Unii Europejskiej. Co więcej, Niemcy od wieków uznawane są za kraj o jednej z najsilniejszych gospodarek na świecie. Znając niemiecki, możemy wiele nauczyć się o biznesie, technologii oraz gospodarce, a do tego możemy czynnie zaangażować się w europejskie projekty o charakterze zarobkowym. Niemniej ważnym aspektem jest również fakt, że Niemcy wydają na podróże najwięcej spośród wszystkich Europejczyków, dlatego praca i prowadzenie interesu w sektorze turystycznym nie może obejść się bez jego dobrej znajomości.

 

Kraje niemieckojęzyczne – atrakcyjne miejsca na rozwój kariery

 Znajomość języka niemieckiego otwiera wiele drzwi do kariery i poprawienia swojej sytuacji finansowej. Niemcy od wieków określane są jako kraj innowacji, więc jeżeli zależy Ci na szybkim rozwoju kariery, dynamicznym miejscu pracy i szansie na duże zarobki, nauczenie się języka jest krokiem milowym w kierunku sukcesu zawodowego. Niemcy jako potęga gospodarcza stale poszukują specjalistów z całego świata, więc jeżeli czujesz, że masz talent bądź chcesz się nauczyć czegoś ciekawego poprzez pracę w nowoczesnym państwie, zacznij od nauki niemieckiego.

Znajomość języka niemieckiego to nie tylko szansa na rozwój kariery za granicą. Wielu pracodawców w Polsce niezwykle ceni sobie tę umiejętność i już na samym starcie proponują większe możliwości zarobkowe. Niemcy należą do naszych najważniejszych partnerów politycznych oraz gospodarczych, co oznacza, że niemalże w każdej dziedzinie życia istnieje duża szansa na rozwój umiejętności oraz kariery na szczeblu międzynarodowym bez konieczności opuszczania Polski.

 

Nauka języka niemieckiego utrwala znajomość języka angielskiego

Tak, to potwierdzona informacja – nauka niemieckiego utrwala znajomość języka angielskiego. Czy to magia? Nie to jedynie przynależność do tej samej rodziny językowej. Angielski oddziałuje na niemiecki i na odwrót, ponieważ oba te języki kształtowały się w podobny sposób. Dla osoby, która zna już język angielski, nauczenie się języka niemieckiego stanie się przysłowiową „bułką z masłem”.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w tym kontekście jest stale zwiększająca się ilość anglicyzmów w niemieckim. W języku niemieckim całkiem naturalne jest wrzucanie angielskich słów podczas codziennej komunikacji do normalnych zdań. Nie oznacza to, że niemiecki jest ubogi w słownictwo, ale to, że Niemcy są otwartym narodem, który z przyjemnością ułatwia sobie komunikację i kieruje ją w stronę światowego poziomu.

 

Nauka niemieckiego to szansa na lepsze zrozumienie polskiego

To prawda, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wiele słów w naszym języku wzięło się z języka niemieckiego. Jest to szczególnie zauważalne na Śląsku oraz w Wielkopolsce. Czy słyszałeś kiedyś jak na Śląsku mówi się na okulary? To brejle, a jak ten sam przedmiot określany jest po niemiecku- die Brille i nie jest to wcale przypadek. Co więcej, znajdujący się w każdym mieście ratusz swoją nazwę wziął od niemieckiego słowa Rathaus, który oznacza nie mniej, nie więcej niż siedziba władz miasta.

Nauka języka niemieckiego nie jest tak trudna, jakby się mogło wydawać, a korzyści moglibyśmy wymieniać bez liku. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z nowym językiem, trudno o lepszy wybór.