Wielu z nas zadawało sobie pytanie jak się uczyć języka aby się go nauczyć i najlepiej jak to robić w sposób prosty i skuteczny nie tracąc przy tym czasu i pieniędzy. Bez wątpienia nauka języka obecgo to jedno z kilku najbardziej wymagających i długoterminowych zadań, jakich podejmujemy się w życiu. Podstawowe pytanie brzmi jak się go nauczyć? W dzisiejszym wpisie przedstawiamy 3 przydatne wskazówki, być może o nich nie wiedziałeś. Pokazują one bardzo proste i praktyczne podejście do tematu.

Rule No1: Oglądaj treści wideo i słuchaj muzyki w języku obcym

Prawie, każdy z nas konsumuje treści cyfrowe – zaczynając od telewizji i radia na YouTubie i Netflixie kończąc. Możemy nadal korzystać z tego rodzaju rozrywki i przy tym podnosić swoje zdolności językowe, zwłaszcza mając możliwości jakie niesie ze sobą XXI wiek. Nie bójmy korzystać się z zagranicznych stacji telewizyjnych. W wielu przypadkach kanały BBC mamy dostępne w najniższych kanałach kablowych jak i też możemy oglądać za darmo wybrane treści w Internecie na stronach giganta: na stronie głównej lub dedykowanych stronach do nauki angielskiego czy też kanale YouTube.

 

Większość młodych userów Internetu na pewno bez problemu rozszyfruje skrót VOD. Obecnie mamy złotą erę rozwoju serwisów tego typu. Do najpopularniejszych należą: Netflix, ShowMax, Player, Ipla, Chili.tv. W tym zestawieniu szczególnie warto przyjrzeć się usługom Netflixa. Daje on możliwość wybrania języka odtwarzanego materiału. Dodatkowo możemy ustawić sobie wspomagające nas napisy. Mamy więc spory wachlarz możliwości – bluckbastery netflix original możemy oglądać choćby w konfiguracjach język angielski napisy polskie lub napisy angielskie a język polski – kwestia jak lepiej przyswajamy treści i jaki tryb sprawia, że nasza wiedza językowa się powiększa. Jeszcze bardziej popularne YouTube i co ważne darmowe też pozwala na znalezienie ciekawych obcojęzycznych treści – daleko szukać nie trzeba, np. najpopularniejszy polski youtuber Krzysztof Gonciarz od jakiegoś czasu vloguje po angielsku, Kasia Meciński używa na zmianę polskiego i angielskiego (wkońcu prowadzi kanał 50napol). Oglądaj filmy, informacje, a nawet reklamy w języku obcym! To naprawdę korzystne. A poza tym słuchaj muzyki nie ważne czy Justin Bieber czy The Beatles, ważne aby mieć kontakt z językiem,  który chcemy znać. W wolnej chwili warto złapać za słownik i przetłumaczyć słowa ulubionej piosenki, może przez to unikniemy wpadki chwaląc się na Facebook-u piosenką wśród znajomych, której znaczenia nie znamy a której słowa mogą wprowadzić nas w zakłopotanie.

Co na tym wszystkim zyskasz? Odpowiedź jest bardzo prosta: Po pierwsze osłuchasz się z akcentem a po drugie wyłapiesz znane Ci już słówka. Te których nie znasz łatwo skojarzysz z kontekstu wypowiedzi. Proste, łatwe, przejrzyste? Prawda? Podsumowując łączymy przyjemne z pożytecznym.

 

Rule No2: Zmień język w swoich elektronicznych urządzeniach lub programach

Nie wahaj się, zrób to teraz. Najlepiej we wszystkich sprzętach elektronicznych, jakich używasz. Częste użytkowanie programów i urządzeń elektronicznych w obcym języku sprawi, że ten język wejdzie w „nasz krwioobieg”. Przez zwykłe wysłanie SMS-a wiemy że wysłać to send a wstawiająć obrazek do Worda wiemy, że trzeba użyć funkcji „insert picture”. Dzięki rzeczom robionym codziennie z użyciem obcego słownictwa osiągniemy duże lepsze rezultaty i efekty będą szybko widoczne. Dla większości osób terminologia lekarska czy prawnicza będzie zbędna, więc starajmy się uczyć języków tak aby jak najczęściej później móc je wykorzystać w praktyce.

 

Rule No3: Surfuj po Internecie

Przeglądaj strony w języku obcym. Obserwuj konta obcojęzycznych celebrytów w social media. Nie zniechęcaj się jeśli czegoś nie rozumiesz. Masz jakieś wątpliwości – tłumacz, nie bój się słownika. Inteligentną opcją jest również zapisanie się do newslettera, a przy codziennym przeglądaniu skrzynki mailowej, będziecie mogli jeszcze bardziej przyswoić sobie język.

 

Nie bój się kontaktu z językiem – you can use it or loose it!

 

A Wy jaki sposób najbardziej lubicie i uważacie za efektywny? Koniecznie podzielcie się z Nami swoimi spostrzeżeniami. Czekamy na Wasze komentarze.

 

Katarzyna Łakomy