Istnieje wiele metod przyswajania wiedzy z zakresu języka hiszpańskiego, które oprócz swojej niezwykle ciekawej i przyjemnej dla odbiorcy formy są również narzędziem przyspieszającym cały proces edukacji. Jeśli zatem postanowiłeś poznać dogłębnie język hiszpański i opanować biegle sztukę jego konwersacji to z pewnością już wiesz, że język ten jest drugim używanym językiem na Ziemi. Szacuje się, że językiem hiszpańskim włada ponad 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach.[1]Jak zatem rozpocząć naukę i po jakie sposoby sięgać, aby edukacja nie była czystą teorią z podręczników szkolnych, a zarażała pasją,wzbudzając potrzebę ciągłego poznawania nowych słówek, zwrotów i zasad gramatycznych?

Zabawa z językiem hiszpańskim – skuteczne sposoby nauki hiszpańskiego

  1. Telewizja – czyli telenowele, seriale, filmy dokumentalne i reality – show. Mężczyźni kochają piłkę nożną, a hiszpańskie kobiety nie potrafią przejść obojętnie obok znanego reality – show, czy ulubionego serialu, którego liczby odcinków nie potrafi oszacować nawet sam ich reżyser. To zjawisko to fakt, z którym się nie dyskutuje i chociażby burzliwe rozmowy prowadzone w słynnym reality – show Salvame na kanale Telecinco miały stanowić jedynie tło codziennych wydarzeń, to są nieodzownym elementem każdego życia rodzinnego Hiszpanów. Jeśli natomiast oprócz wartości językowych chcesz poznać bliżej świat i kulturę Andaluzji i Kraju Basków to z całą pewnością, na Twoją uwagę zasługuje wzruszający serial Cuéntame como pasó. W swoich wyborach nie zapominajmy również o wartościowych filmach dokumentalnych i reportażach.

Ciekawostka: W Hiszpanii w przypadku ekranizacji obcojęzycznych, nie korzysta się z pomocy lektora. Ta czynność w ogóle nie jest kojarzone z filmem. Dubbing jest powszechnym zjawiskiem. Nie zaleca się nauki języka hiszpańskiego z wykorzystaniem filmów z dubbingiem. W gąszczu hiszpańskich ekranizacji z pewnością wyłapiecie perełki godne uwagi.

  1. Muzyka – La musica es mi vida (Muzyka to moje życie) to znany zwrot hiszpański, często używany wśród młodzieży i pasjonatów dobrego brzmienia. Nie tak dawno hiszpańskie słowa Despacito skradły serca ludziom na całym świecie i choć wszechobecna dominacja anglojęzycznej sfery muzycznej znacznie utrudnia dotarcie hiszpańskiej muzyki do słuchaczy, to nie musimy biernie czekać na unikatowe kawałki w radio, a sami sięgać po cenne utwory, które umilą nam każdy poranek oraz nauczą wielu cennych słówek i zwrotów.

Na uwagę zasługują tacy artyści, jak Amaral, Alejandro Sanz y Dani Martín oraz stacje radiowe Rock FM, Kiss FM, Radio Barcelona (kataloński), Hit FM i wiele innych kanałów, które każdy ma możliwość wybrać zgodnie ze swoimi preferencjami muzycznymi. Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę frazę Radios de Españlub Escuchar Radio Online (Słuchaj radia online) i gotowe!

  1. Fiszki, naklejki – ta metoda jest wykorzystywana, jako narzędzie wspomagające ścieżkę edukacyjną każdego języka obcego. Jest skuteczna i sprawdzona, a do tego stanowi swego rodzaju formę wciągającej zabawy (szczególnie jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie fiszek). Oprócz tradycyjnej, papierowej wersji fiszek, uczeń ma możliwość skorzystania z dostępnych na rynku aplikacji mobilnych. Mechanizm nauki za pomocą fiszek jest niezwykle łatwy: pytanie – odpowiedź i tak naprawdę w tej prostocie ukryty jest klucz do sukcesu w opanowaniu dużej ilości słownictwa hiszpańskiego.

  1. Gazety, książki, audiobooki – trzymać w reku publikację wydaną w języku hiszpańskim to prawdziwy skarb, który wymaga dużo zaangażowania i pracy ze strony osób znajdujących się na początkach swojej edukacyjnej drogi. Cały wysiłek i czas poświęcony samodzielnemu tłumaczeniu setek pojedynczych wyrazów ma duże znaczenie w nauce języka i bez wątpienia przynosi widoczne efekty.
  1. Kursy stacjonarne i kursy on-line (e-learning) – klasyczne metody nauki języka hiszpańskiego z wykorzystaniem podręczników naukowych przy jednoczesnym wsparciu wykwalifikowanego nauczyciela, lektora, czy też korepetytora stacjonarnie lub on-line (e-learning) to bez wątpienia podstawa, która stanowi mocny filar w całej edukacji lingwistycznej.

Zawsze pamiętaj, że to Ty wyznaczasz tory swojej edukacji, dlatego nie musisz zaczynać nauki języka hiszpańskiego od wysokiego pułapu, który może Cię zarówno zmotywować do pracy, ale równie dobrze może do niej zniechęcić. Zważywszy na fakt, że Hiszpanie mówią niezwykle dynamicznie oraz bardzo szybko, niektóre filmy, czy seriale mogą być po prostu zbyt trudne. Długie powieści mogą wymagać dużego nakładu czasu i nie dawać przyjemności z całego procesu czytania. Świetną alternatywą są animowane bajki oraz książki dla dzieci i młodzieży! Bardzo często są one wskazywane przez hiszpańskich nauczycieli, jako jedna z najskuteczniejszych metod nauki języka hiszpańskiego na pierwszych jej poziomach.

 

 

[1]https://pl.wikipedia.org/wiki/Język_hiszpański

 

 

Sylwia Wójcik