Hiszpania to nie tylko cudowne krajobrazy, ciepły klimat i smaczne jedzenie. Hiszpania to przede wszystkim społeczność. To ludzie, którzy tworzą kulturę, tradycje i symbolikę na tej wspaniałej europejskiej ziemi. Wirus, który zaatakował świat, szczególnie dotknął Włochów i Hiszpanów. Po kilku tygodniach w zamknięciu i zaniechaniu kontaktów z innymi większość Hiszpanów potwierdzi, że coronavirus zburzył całkowicie ludzką pewność siebie, poczucie stabilności życiowej i wewnętrzny spokój w każdym domu. 

Czym dla Hiszpana jest kwarantanna – Cuarentana en España

Od kilku tygodni trwa kwarantanna i rygorystyczne zakazy. Choć mają one na celu ochronę zdrowia fizycznego, to jednak bez wątpienia niekorzystnie wpływają na stan zdrowia psychicznego i emocjonalnego człowieka. Ten proces w szczególności obejmuje hiszpańską społeczność, która w codziennym życiu bardzo ceni sobie poczucie wolności, przestrzeń, spotkania towarzyskie oraz szeroko pojętą niezależność. Niestety tak nagle i nieoczekiwanie, to wszystko uległo zachwianiu.

Brak równowagi i całkowita destabilizacja wcześniejszego życia. Hiszpania jest w epicentrum kryzysu emocjonalnego swoich obywateli. Pytanie, jak długo to potrwa i ile czasu zajmie społeczeństwu wrócenie do normalności? I jakkolwiek od setek lat z kryzysem gospodarczym i ekonomicznym potrafi poradzić sobie większość państw (z lepszym lub gorszym skutkiem), to z poczuciem zabrania wolności, stratą bliskich i nadszarpniętymi emocjami nie sposób prawidłowo funkcjonować. 

Hiszpania – kwarantanna coronavirus

Coronavirus a cechy charakteru i osobowość Hiszpanów

Od zawsze mówi się, że Hiszpania to naród niezwykle hałaśliwy i temperamentny. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza jeśli miało się okazję przebywać w ich towarzystwie i uczestniczyć w rozmowach. Oczywiście nie przesadzajmy w nadmiernym generalizowaniu i uogólnianiu hiszpańskiej grupy społecznej. Jest bowiem wielu Hiszpanów, którzy cenią sobie domowe zacisze, a ich sposób spędzania wolnego czasu daleki jest od hucznej fiesty. Jedno jest pewne – są to ludzie bardzo otwarci, przyjaźni i towarzyscy. Bez względu na podejmowane wybory w życiu codziennym, charakter i nawyki, każda z tych osób akceptuje swoje osobiste decyzje. To jest piękna i godna naśladownictwa postawa. Tolerancja i poszanowanie drugiego człowieka. Każdy realizuje indywidualne zainteresowania i pasje. Każdy ma prawo być z nich dumny i wszyscy mają prawo do ich pogłębiania.

Mnóstwo osób biegających i spacerujących na chodnikach. Niezliczona ilość rowerzystów i osób na hulajnogach, na ławkach i w parkach. Co w tym tak szczególnego i niespotykanego? Wiek! Od juniora do seniora. W Hiszpanii zawsze jest dobry czas na sport, rozrywkę i spotkania towarzyskie przy porannej kawie w ulubionym barze. Brak ograniczeń wiekowych to bez wątpienia coś, co wyróżnia Hiszpanów od wielu europejskich krajów. Dla większości osób stwierdzenia ,,nie wypada”,,nie przystoi”,,nie da się’’ czy ,,jest niemożliwe’’ po prostu nie istnieją. Ta niepohamowana radość z życia nieograniczona wiekowo to właśnie wynik otwartości, poczucia wolności i chęci czerpania garściami z tego, co przynosi każdy dzień.   

Na wszystko jest czas i pora – słynne hiszpańskie mañana 

Hiszpanie nigdy się nie spieszą, przez co bardzo często (żeby nie powiedzieć – zawsze) się spóźniają. Jak nikt inny potrafią połączyć obowiązki z przyjemnościami. Praca to nie jest wyznacznik codzienności. Wprost przeciwnie. To rodzina, przyjaciele i drobne przyjemności stanowią najważniejszy element dnia. Dla wielu Hiszpanów popołudniowa siesta wciąż jest istotna. Nie tylko dlatego, że właśnie w tych godzinach wysokie temperatury na zewnątrz uniemożliwiają swobodną pracę. Siesta to czas odpoczynku, zrobienia czegoś dla siebie, relaksu i wyciszenia w gronie najbliższych. To dowód tego, że pośpiech nie jest właściwym wyznacznikiem szczęśliwego życia. Dodatkowo udział w licznych ulicznych imprezach i zabawa do białego rana należą się każdemu, nawet najmłodszym. 

Coronavirus – kwarantanna, życie bez pandemii

Coronavirus (koronawirus) to przede wszystkim zabranie Hiszpanom poczucia wolności i nieograniczonej przestrzeni cielesnej i emocjonalnej. Ulice zamarły. Świat stanął w miejscu. A nam nie pozostaje nic innego, jak z nadzieją i niecierpliwością wyczekiwać nowych, lepszych dni.     

Zaciekawił cię powyższy temat? Koniecznie zajrzyj też tutaj.

Autor: Sylwia Wójcik