Chcecie zacząć naukę portugalskiego, ale nie wiecie jak? Czy potrzebna jest szkoła językowa, czy możecie uczyć się samodzielnie? Czy koniecznie trzeba poznać gramatykę? Podpowiadamy w tym wpisie, co należy wiedzieć, zanim rozpocznie się naukę tego pięknego języka.

Wybór odmiany
Portugalski występuje w kilku odmianach, zależnie od kraju. Dwie główne to: odmiana kontynentalna, używana w Portugalii oraz odmiana brazylijska. Pierwsza była oczywiście odmiana portugalska i jest ona najczystszą wersją języka. Brazylijska wersja jest trochę bardziej uproszczona. Różnice nie są znaczne: trochę w ortografii, trochę w wymowie, w Brazylii używa się też jedynie czterech osób w odmianie czasowników, zaś w Portugalii – pięciu (i tak o jedną mniej niż u nas!). Oczywiście można się dogadać w Brazylii znając odmianę portugalską języka i vice versa. Ponieważ bliżej nam do Portugalii, lepiej jednak chyba zacząć naukę od wersji portugalskiej i potem ewentualnie, w razie życzenia, poznać portugalski rodem z Brazylii. Jeśli oczywiście ktoś planuje wyjazd do pracy do Brazylii czy na dłuższą podróż albo ma kontakty w Brazylijczykami i potrzebuje się z nimi porozumieć, to jak najbardziej powinien wybrać do nauki odmianę brazylijską.

Kurs czy indywidualnie? Native czy Polak?
Na początkowym poziomie można zapisać się do szkoły – znaleźć można nieliczne szkoły uczące portugalskiego. Później jednak może być problem z uzbieraniem grupy na poziomie wyższym i dlatego często istnieje potrzeba przejścia na lekcje indywidualne lub samodzielną naukę. Można także od początku uczyć się samemu – jest sporo materiałów do nauki. Jeśli wolimy mieć nauczyciela lub przynajmniej kogoś do porozmawiania, to na początku nauki wybierzmy raczej biegle mówiącego po portugalsku Polaka. To jednak dość egzotyczny język i lepiej mieć możliwość wyjaśnienia słówek czy gramatyki w języku polskim. Jeśli osiągnie się już poziom biegłości co najmniej A2, to nic nie stoi na przeszkodzie, by umawiać się na spotkania czy video rozmowy z native speakerem. Ważne jest, aby wybrać kogoś z kraju, którego odmiany portugalskiego się uczymy. Znając wersję kontynentalną języka trudno będzie się porozumieć na poziomie średnio-zaawansowanym z Brazylijczykiem, a jeszcze gorzej z Angolczykiem czy mieszkańcem Wysp Zielonego Przylądka.


Jak zacząć: słówka czy gramatyka?
Jak podejść do nauki języka? Niektórzy preferują uczenie się słówek na pamięć, nie dbając o gramatykę, inni wolą bardziej tradycyjne podejście. Osobiście polecam jednak zapoznanie się też z gramatyką i równoległą naukę struktur językowych oraz słówek. Warto podążać za wybraną książką do nauki języka. Jeśli załapie się podstawy gramatyki: odmianę czasowników, czas teraźniejszy, czas prosty przeszły i wyrażenie czasownikowe pozwalające opowiadać o planach na przyszłość, a do tego pozna zwroty z podstawowych dziedzin, jak życie codzienne, ubrania, pogoda, zdrowie, cechy fizyczne i charakteru etc., to można już z taką bazą swobodnie prowadzić rozmowę. Wkuwając słówka na pamięć, nie ma się takiej elastyczności, jak poznając odmianę grup czasowników, co pozwala później na użycie każdego nowo poznanego czasownika w odpowiedniej osobie. Gramatyka w portugalskim nie jest bardzo trudna, więc tym bardziej warto ją poznać. Regularna odmiana czasowników rządzi się logicznymi prawami, wystarczy nauczyć się końcówek. Rzeczowniki się nie odmieniają, trzeba jedynie pamiętać, że mają rodzajniki. Jedyną większą trudność może sprawić konieczność pamiętania o tym, że przymiotniki odmieniają się przez rodzaje i liczby oraz dopasowują w tej odmianie do rzeczowników. To na początku nauki często sprawia cudzoziemcom problem, zwłaszcza przy płynnym mówieniu.

Jak zacząć: opcja tradycyjna
Jeśli chcesz uczyć się gramatyki i słówek, to najlepiej wybrać książkę do nauki portugalskiego. W Polsce zazwyczaj dostępne są w księgarniach dwa kursy portugalskiego: seria Português XXI oraz Português sem Fronteiras. Prawdopodobnie, gdy udasz się na kurs do szkoły, to także którąś z tych książek Ci zaproponują. Są one jednak także przystosowane do samodzielnej nauki. Português XXI to pakiet: książka, zeszyt ćwiczeń oraz płyty CD, a także książka dla profesora ze wskazówkami czy odpowiedziami do zadań. Seria ma 3 poziomy: A, B oraz C, a każdy poziom składa się z 12 rozdziałów z przewidzianym czasem na naukę wynoszącym około 120 godzin. Português sem Fronteiras wyszło niedawno w nowej wersji – należy szukać Novo Português sem Fronteiras. Ten kurs opiera się bardziej na dialogach, do książki dołączone są dwie płyty CD.

Jak zacząć: opcja nakierowana na słownictwo
Jeśli szukasz szybkiej metody na naukę języka, opierając się jedynie na słownictwie, to możesz wybrać na przykład Portugalski kurs podstawowy z płytą CD albo kurs Portugalski nie gryzie, oba wydawnictwa Edgar. W tych kursach także znajdziemy gramatykę, ale taką w pigułce, fokus jest bardziej tutaj na naukę praktycznego słownictwa.

Aprender o Português é fácil! Só tens de começar! [wymowa: aprender u portugesz e fasil! So tensz de komesar] – Nauka portugalskiego jest łatwa! Wystarczy zacząć!

 

Urszula Poszumska